Przepisy dotyczące kierowców są zawiłe. I to nie tylko w wymiarze drogowym, ale także kwestiach formalnych. Przykład? Kierujący, który posiada kategorię B prawa jazdy, teoretycznie może prowadzić samochód osobowy. Teoretycznie, bo praktycznie lista potencjalnych pojazdów jest dłuższa.
Definicję prawa jazdy kategorii B można znaleźć w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o kierujących pojazdami. I zapis ten stwierdza wyraźnie, że "prawo jazdy kategorii B stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla". To z kolei będzie oznaczać m.in.:
Kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może też prowadzić pojazd samochodowy wraz z przyczepą. Takich zestawów pojazdów dotyczy jednak szereg ograniczeń. Warto pamiętać np. o tym, że:
Kategoria B uprawnia także do kierowania traktorami. W ich przypadku możliwe jest jednak ciągnięcie wyłącznie przyczepy lekkiej. Cięższe przyczepy będą wymagać już kat. B+E.
W definicji prawa jazdy kategorii B zapisanej w powyższym akcie prawnym znaleźć można również informację mówiącą o kierowaniu pojazdami kategorii AM. To konkretnie oznacza m.in. motorower (a więc także i słabszy skuter) i czterokołowiec lekki. Co z cięższymi i mocniejszymi jednośladami? Tu uprawnienia są czasami przyznawane warunkowo. Więcej na ten temat piszę jednak w kolejnym akapicie.
Motorower to pojazd jednośladowy, który ma silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Lista przypadków już jest długa, a w tym punkcie poszerzy się o kolejne dwie pozycje. Tu jednak dodatkowe uprawnienia wynikające z prawa jazdy kat. B są przyznawane warunkowo. Liczy się czas posiadania dokumentu.
Stosowanie się do powyższych zasad powinno być naprawdę rygorystyczne. Bo w przeciwnym razie kierowca ryzykuje poważnym konsekwencjami. Jeżeli policjanci wykryją, że zatrzymany do kontroli prowadzi nie ten typ pojazdu lub zbyt ciężki pojazd, wyciągną konsekwencje z tytułu art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. To oznacza co najmniej 1500 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz będzie obowiązywał przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Warto pamiętać też o tym, że te "gratisowe" uprawnienia (np. na motocykl, traktor czy pojazdy AM) nie są ważne w każdym kraju UE. Przed wyjazdem na urlop warto zatem sprawdzić, czy w państwie docelowym z kat. B można jeździć np. skuterem.