Mandat dla pasażera. Policjanci mają całą listę

Lista mandatów przewidzianych dla pasażerów jest długa. I co ważne, nie ma na tej liście żadnej taryfy ulgowej. Podróżujący autem czasami może dostać nawet 8 tys. zł grzywny. Wiedzieliście o tym?

Podczas jazdy odpowiedzialność ponosi kierowca. To stwierdzenie ma w sobie wiele racji. Nie jest jednak tak, że pasażerowie są całkowicie wyłącznie spod odpowiedzialności. Oni także mają swoje obowiązki i również oni mogą ponieść odpowiedzialność za ich niespełnienie.

Zobacz wideo 35 punktów karnych i mandaty na 2500 zł, a bus w złym stanie i bez badań technicznych

Pasażer nie dochował obowiązku. Dostanie mandat

Pasażerowie są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo i porządek. Wyraźnie mówią o tym przepisy ruchu drogowego. To oznacza, że w tym zakresie mogą dostać mandat m.in. za:

  • zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej – mandat od 50 do 200 zł
  • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – mandat 100 zł

Na tym jednak nie koniec. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pasażer w czasie podróży wpadnie w szał i złapie za kierownicę. Gdyby taka sytuacja doprowadziła do zdarzenia drogowego, pasażer dostanie od 1000 do 5000 zł mandatu za stworzenie zagrożenia.

Czasami to pasażer musi pilnować kierowcy. Kiedy?

Pasażer może być jednocześnie właścicielem pojazdu. A to otwiera przed nim konsekwencje zapisane w art. 96 ustawy Kodeks wykroczeń. To oznacza, że może zostać ukarany m.in. za:

  • dopuszczenie do prowadzenia osobę w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – mandat od 20 do 5000 zł
  • dopuszczenie do prowadzenia osobę, która nie ma prawa jazdy – mandat 300 zł
  • dopuszczenie do prowadzenia pojazdem, który nie posiada gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, tablicy rejestracyjnej lub np. ważnego przeglądu – mandat od 50 do 200 zł
  • dopuszczenie do prowadzenia pojazdem bez posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie – mandat 50 zł

W sytuacji, w której pasażer dopuścił do kierowania przez osobę nietrzeźwą, sprawa może trafić do sądu. Tam 5000 zł mandatu zamieni się w nawet 30 000 zł grzywny. Warto o tym pamiętać. Poza tym w razie zdarzenia drogowego osoba taka powinna się liczyć z roszczeniem regresowym od ubezpieczyciela. Wraz z odsetkami zwróci zatem każdą złotówkę wypłaconą poszkodowanym.

Nawet 8 tys. zł za zdjęcie z fotoradaru dla pasażera

Może się okazać, że pasażer jadący autem, będzie właścicielem samochodu. W czasie podróży wykroczenie zostanie zarejestrowane przez fotoradar lub odcinkowy pomiar prędkości. W takim przypadku to pasażer dostanie list z prośbą o wskazanie sprawcy. Gdyby odmówił, może dostać nawet 8 tys. zł mandatu. Choć taka kwota jest możliwa głównie w przypadku spraw o przestępstwo. W przypadku zwykłego przekroczenia prędkości, mandat wyniesie co najmniej 800 zł. Co do zasady powinien mieć jednak wartość stanowiącą dwukrotność grzywny przewidzianej za dane przekroczenie.

Picie alkoholu podczas jazdy. Pasażer może dostać karę

Kiedy nie można pić alkoholu w samochodzie? Przede wszystkim wtedy, gdy pasażerowie mieliby wyjść z kabiny pojazdu i wkroczyć w strefę publiczną. Kluczowy jest też sposób ich zachowania. Policjanci mogą go uznać za tzw. nieobyczajny wybryk. A w takim przypadku będą wnioskować o karę nagany lub grzywny do 1500 zł. W sytuacji, w której funkcjonariusze dojdą do wniosku, że picie alkoholu w jadącym samochodzie oznacza wywołanie zgorszenia, grzywna potrafi sięgnąć 5 tys. zł, a do tego sędzia może ją uzupełnić 30-dniowym aresztem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.