Kiedy policjant może wsiąść za kierownicę samochodu podczas kontroli?

Kierowca jest dysponentem auta i to on decyduje, kto może zasiąść za kierownicą? Nie zawsze. Są przypadki, w których pojazd poprowadzi policjant i wcale o zgodę nie musi się pytać.

Typowa kontrola drogowa wygląda tak, że kierowca jest zatrzymywany i ma raczej nie wysiadać z pojazdu. Chyba że zostanie o to poproszony przez policjanta. A czy gdy ten sformułuje taką prośbę, może poprowadzić zatrzymany pojazd? Możliwość taka jest mocno limitowana. A granice wyraźnie wyznaczają przepisy.

Zobacz wideo Nie zatrzymujesz się na "stopie"? Policja wyśledzi to z drona

Kiedy policjant może poprowadzić kontrolowany pojazd?

Przypadki, w których funkcjonariusz ma możliwość zajęcia miejsca na fotelu kierowcy w aucie kontrolowanym, opisuje par. 11 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której policjant:

  • chciałby dokonać sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, w szczególności skuteczności działania hamulców albo sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu. Identyczne uprawnienia mają np. funkcjonariusze ITD.
  • musiałby sprowadzić pojazd w miejsce, w którym nie utrudnia on ruchu ani nie zagraża jego bezpieczeństwu. Dotyczy to sytuacji, w której pojazd został zatrzymany do kontroli, a jego kierowca jest pijany (ewentualnie zachodzi podejrzenie stanu nietrzeźwości), znajduje się pod wpływem środków psychoaktywnych lub zatrzymanie nastąpiło w wyniku pościgu i kierowca został aresztowany.

Bardzo ważne jest to, że policjant może kierować kontrolowanym pojazdem tylko w zakresie kategorii prawa jazdy, które posiada. Zatem gdy zatrzyma do kontroli ciężarówkę, a posiada prawo jazdy kat. B, poprowadzić jej nie będzie mógł. I to nawet w przypadkach opisanych w powyższym rozporządzeniu.

Policjant prowadził kontrolowany pojazd, choć nie mógł. Co dalej?

Załóżmy taką sytuację, że policjant po prostu chciałby się przejechać kontrolowanym pojazdem. Czy ma taką możliwość? Tylko za zgodą właściciela. Jeżeli zgody nie otrzyma, a przypadek będzie wykraczać poza powyższy katalog przykładów opisanych w rozporządzeniu, policjanci nie może zasiąść za kierownicą kontrolowanego pojazdu. W przeciwnym razie łamie prawo i może podlegać odpowiedzialności służbowej. Kierowca ma możliwość złożenia skargi na ich czynności prowadzone przez policjanta do zarządzającego daną jednostką komendanta. Jest na to 14 dni od momentu przeprowadzenia kontroli drogowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.