Obowiązek zmiany opon na zimowe. Spore zaskoczenie na liście krajów

Polacy coraz chętniej podróżują własnymi samochodami po Europie. Gdy wyjazd przypada na okres zimowy, na usta ciśnie się zasadnicze pytanie. Co z obowiązkiem jazdy na oponach zimowych za granicą?

W Polsce nie ma bezpośrednich przepisów, które zmuszałyby kierowcę do sezonowej wymiany opon w samochodzie. Polski porządek prawny, zwłaszcza w kwestii motoryzacji i ruchu drogowego, jest jednak mało elastyczny i szczelny na nowości. A to oznacza jedno. To, co w Polsce standardem nie jest, za granicą już może nim być.

Zobacz wideo 19-latek driftował na rondzie. Dostał mandat na 3000 zł

W jakich krajach opony zimowe są obowiązkowe?

W jakich krajach funkcjonuje obowiązek jazdy na oponach zimowych? Lista jest naprawdę długa. Przepisy w tym zakresie obowiązują m.in. w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Austrii, Niemczech, Czechach, Francji, Białorusi, Rosji, Estonii, Łotwie, Litwie, Słowenii, Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii. Wśród tych państw pojawia się jednak kilka zaskoczeń. Kierowcy często nie wiedzą o tym, że:

  • za brak opon zimowych w Austrii – kraju popularnym wśród narciarzy – można dostać od 65 do nawet 5000 euro mandatu za brak zimówek. To oznacza nawet 22 tys. zł grzywny!
  • w Niemczech opony zimowe są obowiązkowe nie w ściśle wskazanym okresie roku, a... trudnych warunkach drogowych. Identycznie sytuację opisują np. przepisy w Czechach czy Luksemburgu.
  • rekordowo długi okres obowiązywania nakazu jazdy na oponach zimowych pojawia się w Słowenii (od 15 października do 15 marca), Rumunii (od 1 listopada do 31 marca) i Słowacji (od 15 listopada do 31 marca).

Obowiązkowe opony zimowe za granicą a konwencja wiedeńska

Na koniec jeszcze jeden smaczek. Przepisy krajowe różnią się od przepisów drogowych za granicą. Kierowca jest jednak chroniony na taki wypadek. Ochronę zapewnia mu bowiem konwencja wiedeńska o ruchu drogowym spisana w 1968 r. Na jej mocy organy poszczególnych krajów mogą wymagać od kierowcy tylko takiego wyposażenia, jakie jest wymagane w kraju rejestracji pojazdu.

Czy to oznacza, że skoro w Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, nie może on być egzekwowany za granicą? I tak, i nie. Tak, bo konwencja obowiązuje we wszystkich krajach, które stały się jej sygnatariuszami. Nie, bo policjant za granicą może nie wystawić mandatu za brak zimówek czy też koniecznego wyposażenia, a stworzenie zagrożenia. I taka postawa nie będzie niewłaściwa. Zwłaszcza że bezpieczeństwo jazdy jest kluczowe zawsze. A staje się tysiąc razy bardziej kluczowe, gdy kierujący wybiera się w dalszą podróż. W efekcie zimówki w okresie zimowym stają się podstawą każdego wyjazdu. Powinien o tym jednak decydować rozsądek kierowcy, a nie przepisy czy ewentualne kary.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.