Czarne tablice znikną po nowelizacji z 1 stycznia? Wystarczy zapłacić, a urząd da kierowcy spokój

Zgłoszenie zakupu mogło ocalić czarne tablice rejestracyjne w aucie. 1 stycznia 2024 r. zgłoszenie jednak zniknęło. Zostało zastąpione obowiązkową rejestracją i zmianą numerów na aktualny wzór. Czy to oznacza śmierć czarnych oznaczeń? Kierowcy mają sposób.

Praktyczne porady w zakresie rejestracji pojazdów znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

1 stycznia 2024 r. w Polsce znika możliwość zgłoszenia zakupu samochodu używanego po zakupie. Jedyną możliwością zmiany danych właściciela w CEPiK jest przerejestrowanie. Osoba prywatna ma na złożenie wniosku w wydziale komunikacji 30 dni od momentu dokonania transakcji. Inaczej zapłaci karę.

Zobacz wideo Pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów

Obowiązkowa rejestracja. Czarne tablice znikną?

Powyższe zmiany przepisów stanowią poważny problem głównie dla jednej grupy kierowców. Mowa o osobach, które kupiły samochód z czarnymi tablicami rejestracyjnymi. Nie chciały jednak ich zmieniać na aktualne oznaczenia. Bo są oldskulowe i podkreślają mocno klasyczny charakter pojazdu. Do 31 grudnia 2023 r. można to było zrobić legalnie. Wystarczyło zgłosić zakup, a nie dokonywać rejestracji. W tym przypadku problemem nie było nawet wyczerpanie miejsc na pieczątki w starym dowodzie rejestracyjnym. Bo przecież diagnosta wystawia zaświadczenie.

Czarne tablice zachować można. Trzeba tylko zapłacić 1000 zł.

Likwidacja zgłoszenia zakupu oznacza, że kierowcy nie będą mieli wyjścia? No właśnie nie do końca. Bo zawsze mogą obejść przepisy. Tak, niewywiązanie się z obowiązku rejestracji samochodu w terminie 30 dni od momentu zakupu oznacza karę. 1000 zł to jednak nie jest kwota przerażająca. Przynajmniej nie w świetle utraty czarnych tablic rejestracyjnych. Czarnych tablic, których przecież odzyskać się już nie da. Dla motomaniaków kupujących klasyka ta okoliczność może mieć potężne znaczenie. Na tyle potężne, że odżałują karę.

  • Jakie tablice rejestracyjne można pozostawić bez zmian po zakupie samochodu używanego? Tylko z białym tłem i gwiazdkami europejskimi na niebieskim pasku. To aktualny wzór. Można go zostawić bez względu na fakt czy zgadzają się oznaczenia lokalizacyjne. Muszą być jedynie w dobrym stanie.
  • Czemu kara za zachowanie czarnych tablic rejestracyjnych to 1000 zł? Bo nietrudno założyć, że właściciel będzie jeździł autem dłużej niż 180 dni. Taka sytuacja warunkuje dokładnie tę wartość kary od starosty. Gdyby sprzedał auto przed 180 dniami od zakupu, otrzymałby 500 zł kary.

Czy zawsze trzeba płacić karę po nieprzerejestrowaniu auta?

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że kara wcale nie jest takim pewnikiem. Tak, sprzedający pewnie zgłosi fakt zbycia pojazdu w swoim wydziale komunikacji. Zgłoszenie zbycia wcale nie musi się jednak oznaczać automatycznego wszczęcia postępowania w sprawie kary za brak przerejestrowania pojazdu przez nowego właściciela. Może się okazać, że kara taka zostanie naliczona przez urząd dopiero w momencie rejestracji pojazdu i oddawania czarnych tablic rejestracyjnych. W efekcie może dotyczyć któregoś z kolei właściciela. Któryś z kolei może bowiem dojść do wniosku, że woli spełnić ustawowy obowiązek, niż zachować czarne tablice.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.