Podczas jazdy w korku kierowcy może się nudzić. Tyle że ma on przecież pod ręką smartfona. W efekcie coraz popularniejszym widokiem na polskich drogach jest telefon wsadzony w uchwyt, a na jego ekranie wyświetlający się film. Czy taka sytuacja jest legalna z punktu widzenia polskich przepisów? To ważne pytanie. Szczególnie z uwagi na odpowiedzialność mandatową.
Podstawą tego materiału stanowi art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A ten stwierdza wyraźnie, że "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Już na podstawie definicji nietrudno stwierdzić, że oglądanie filmu w zadokowanym w uchwycie telefonu nie łapie się w to pojęcie. Nie łapie, bo kierujący przecież nie trzyma słuchawki w dłoni. A to oznacza jedno. Kierowca oglądający filmy nie dostanie mandatu wynoszącego 500 zł i 12 punktów karnych za korzystanie podczas jazdy z telefonu.
Oglądanie filmu na telefonie, który jest umieszczony w uchwycie, nie jest nielegalne. Polskie przepisy nie zabraniają tego wprost. Warto jednak pamiętać o tym, że legalność to dopiero pierwszy z czynników. Jest też drugi i odnosi się on do kwestii bezpieczeństwa. A z bezpieczeństwem takie zachowanie nie ma już wiele wspólnego. Gdy pojazd porusza się w korku, być może oglądanie filmów nie odciąga mocno uwagi kierującego. Nie ma w zasadzie od czego odciągać nawet. W czasie jazdy po mieście czy nawet drodze szybkiego ruchu zagrożenie staje się jednak jak najbardziej realne. Bo warto pamiętać o pewnej rzeczy. Spójrzcie na dwa punkty poniżej.
Oglądanie filmów podczas jazdy samochodem odciąga uwagę kierującego, powoduje, że może on nie dostrzec realnego zagrożenia na drodze i potęguje ryzyko wypadku. Nie ma się zatem co dziwić, że np. producenci montujący pokładowe systemu wideo w pojazdach blokują ich działania na przednim ekranie w czasie jazdy. I do tej wskazówki warto się zastosować. Szczególnie że droga do pracy czy domu nie wymaga wypełniacza przestrzeni. Zajęcie kierowcy w wystarczającym stopniu dostarcza sytuacja drogowa i ewentualnie muzyka płynąca z systemu audio. Nie powinien on odwracać wzroku od drogi.