Dlaczego kierowczynie muszą wymieniać prawo jazdy częściej niż kierowcy? Powód jest prosty

Fakt jest jeden. Kobiety muszą wymieniać prawo jazdy częściej niż mężczyźni. I to wcale nie kwestia uprzedzeń czy braków umiejętności. Decydują o tym inne czynniki, które z zachowaniami drogowymi mają niewiele wspólnego.

O zasadach obowiązujących wydawanie uprawnień do kierowania pojazdami piszemy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

W Polsce wydanych jest przeszło 22 mln praw jazdy. Na mniej więcej 40 proc. tej liczby składają się kobiety. Panie coraz chętniej siadają "za kółkiem" i coraz lepiej radzą sobie w roli prowadzących. Ba, podbijają nawet motosport i wykazują się podobnymi lub lepszymi umiejętnościami, niż mężczyźni.

Zobacz wideo

Kobiety częściej zmieniają prawa jazdy, bo... zmieniają nazwiska po ślubie

Kilka zdań wprowadzenia ma na celu jedną rzecz. Chodzi o pokazanie, że ten materiał nie wynika z żadnych uprzedzeń. Nie mam zamiaru udowadniać, że panie muszą częściej zmieniać prawo jazdy, bo są gorszymi kierowcami czy mają na krótszy okres wydawane uprawnienia. Tu kluczowa okazuje się... natura i materia prawna. Bo muszą one zdobyć nowy dokument np. w sytuacji, w której wyjdą za mąż i zdecydują się na przejście na nazwisko męża, ewentualnie nazwisko łączone. W takim przypadku wymiana prawa jazdy ma charakter aktualizacji. Nie zmienia się nic w zakresie obowiązywania dokumentu czy nadanych uprawnień.

Ślub i zmiana nazwiska to okoliczność wesoła. Podobna sytuacja może się jednak pojawić także w przypadku mniej wesołego wydarzenia. Tym może się stać np. rozwód i powrót do nazwiska panieńskiego.

Jakie dokumenty są konieczne do wymiany prawa jazdy po zmianie nazwiska?

Procedura wymiany dokumentu w przypadku zmiany nazwiska prawie niczym nie różni się od każdej innej wymiany. "Kierowczyni" musi złożyć wniosek w wybranym wydziale komunikacji, okazać dowód osobisty z nowym nazwiskiem i stare prawo jazdy. Konieczne jest także dostarczenie aktualnego zdjęcia. To nie może być wykonane wcześniej, niż pół roku przed składaniem wniosku. Napisałem kilka zdań wcześniej, że procedura prawie niczym nie różni się od zwykłej wymiany prawa jazdy. I to prawie odnosi się do badania lekarskiego. Jeżeli poprzednie badanie wydane dla danej pani ma jeszcze datę ważności, nie ma konieczności wykonywania nowych badań.

Czy wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska jest darmowa?

Wymiana prawa jazdy z uwagi na zmianę nazwiska po ślubie jest absolutnym must have w przypadku kobiet. Czy zatem okazuje się darmowa? Niestety nie. "Kierowczyni" nadal musi zapłacić za wydanie nowego prawka. Opłata komunikacyjna w takim przypadku wynosi równe 100 zł. Na tym jednak nie koniec kosztów. Bo kierująca musi również zapłacić za zdjęcie. Choć będzie to ta sama fotografia, którą musiała dostarczyć, wymieniając wcześniej dowód osobisty.

Ile czeka się na wydanie prawa jazdy po zmianie nazwiska? Standardowo do 14 dni od momentu złożenia wniosku. Choć dokumenty na ogół są do odbioru w wydziale komunikacji po jakimś tygodniu. Kierująca może sprawdzić, czy prawo jazdy jest już do odbioru bez wychodzenia z domu. Wszystko za sprawą rządowej strony info-car.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA