Czy na rondach obowiązuje pierwszeństwo z prawej? Wciąż są kierowcy, którzy tego nie wiedzą

Kierowcy w Polsce boją się rond, bo nie do końca rozumieją zasady na nich panujące. Jedną z mocniej palących kwestii jest sprawa pierwszeństwa z prawej. Ta jest wiążąca na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym czy nie?

Porady w zakresie przepisów ruchu drogowego publikujemy również w tekstach pojawiających się w serwisie Gazeta.pl.

Ronda są budowane na polskich drogach na szeroką skalę od lat 90. XX wieku. Mimo wszystko kierowcy cały czas mają z nimi poważny problem. Jedną z kluczowych kwestii jest kwestia pierwszeństwa. Czy zasada prawej dłoni obowiązuje na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym?

Zobacz wideo

Pierwszeństwo z prawej podczas wjeżdżania na rondo

Zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdów nadjeżdżających z prawej strony jest zapisana w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. I tak, jak najbardziej ma zastosowanie w przypadku ronda. Stosuje się ją tak naprawdę w kilku przypadkach. Przede wszystkim w sytuacji, w której po rondzie porusza się pierwszy pojazd, a drugi chce na nie wjechać. Na zasadzie prawej dłoni pierwszy pojazd powinien ustąpić pierwszeństwa drugiemu.

Aby zrozumieć działanie tego przepisu, mówiąc w uproszczeniu, rondo trzeba przestać traktować jako jedno skrzyżowanie. Oddzielnym skrzyżowaniem jest bowiem wjazd z każdej z dróg dojazdowych. To, że pojazd porusza się dookoła wyspy, wcale nie oznacza, że automatycznie zyskuje pierwszeństwo na każdym z takich połączeń.

W tym punkcie warto jednak postawić kluczową gwiazdkę. A gwiazdka ta mówi o tym, że zasada ta obowiązuje, chyba że o innej organizacji ruchu mówią znaki. W przypadku polskich rond znaki właśnie określają inne zasady. Przed wjazdem na skrzyżowanie poprowadzone dookoła wyspy pojawia się bowiem tablica A-7 "ustąp pierwszeństwa". To on sprawia, że zasada pierwszeństwa dla nadjeżdżających z prawej strony jest wyłączona. Nie sam charakter skrzyżowania. To on zatem sprawia, że pierwszeństwo ma pojazd, który po rondzie już się porusza.

Pierwszeństwo z prawej podczas zmiany pasa ruchu na rondzie

Oczywiście na samej kwestii wjazdu na rondo zasady dotyczące pierwszeństwa z prawej się nie kończą. Mają one odniesienie do jeszcze jednej sytuacji drogowej. Chodzi o ronda posiadające więcej niż jeden pas ruchu i możliwość zmiany pasa w czasie jazdy dookoła wyspy. Gdy pojazd poruszający się lewym pasem chce zjechać na prawy, musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który jedzie po prawej stronie jezdni. I zasada ta dotyczy zarówno samej zmiany pasa, jak i przejeżdżania przez pas prawy podczas opuszczania ronda! Kierowcy powinni szczególnie zapamiętać drugą część poprzedniego zdania.

W kwestii pierwszeństwa wjazdu na rondo pojawiła się gwiazdka. Pojawia się także i tu. Co więcej, tu ma identyczny charakter. Bo kwestię zmieniają znaki drogowe, a konkretnie linie namalowane na jezdni. Może się bowiem okazać, że drogowcy wykluczą możliwość zmiany pasa ruchu i wymalują pasy sprowadzające. W takim przypadku pierwszeństwo w czasie manewrów wykonywanych podczas jazdy dookoła wyspy straci na znaczeniu. Kierowcy nie będą mogli bowiem zrobić nic więcej, niż trzymać się zajętego wcześniej pasa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.