Ronda są budowane na polskich drogach na szeroką skalę od lat 90. XX wieku. Mimo wszystko kierowcy cały czas mają z nimi poważny problem. Jedną z kluczowych kwestii jest kwestia pierwszeństwa. Czy zasada prawej dłoni obowiązuje na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym?
Zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdów nadjeżdżających z prawej strony jest zapisana w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. I tak, jak najbardziej ma zastosowanie w przypadku ronda. Stosuje się ją tak naprawdę w kilku przypadkach. Przede wszystkim w sytuacji, w której po rondzie porusza się pierwszy pojazd, a drugi chce na nie wjechać. Na zasadzie prawej dłoni pierwszy pojazd powinien ustąpić pierwszeństwa drugiemu.
Aby zrozumieć działanie tego przepisu, mówiąc w uproszczeniu, rondo trzeba przestać traktować jako jedno skrzyżowanie. Oddzielnym skrzyżowaniem jest bowiem wjazd z każdej z dróg dojazdowych. To, że pojazd porusza się dookoła wyspy, wcale nie oznacza, że automatycznie zyskuje pierwszeństwo na każdym z takich połączeń.
W tym punkcie warto jednak postawić kluczową gwiazdkę. A gwiazdka ta mówi o tym, że zasada ta obowiązuje, chyba że o innej organizacji ruchu mówią znaki. W przypadku polskich rond znaki właśnie określają inne zasady. Przed wjazdem na skrzyżowanie poprowadzone dookoła wyspy pojawia się bowiem tablica A-7 "ustąp pierwszeństwa". To on sprawia, że zasada pierwszeństwa dla nadjeżdżających z prawej strony jest wyłączona. Nie sam charakter skrzyżowania. To on zatem sprawia, że pierwszeństwo ma pojazd, który po rondzie już się porusza.
Oczywiście na samej kwestii wjazdu na rondo zasady dotyczące pierwszeństwa z prawej się nie kończą. Mają one odniesienie do jeszcze jednej sytuacji drogowej. Chodzi o ronda posiadające więcej niż jeden pas ruchu i możliwość zmiany pasa w czasie jazdy dookoła wyspy. Gdy pojazd poruszający się lewym pasem chce zjechać na prawy, musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który jedzie po prawej stronie jezdni. I zasada ta dotyczy zarówno samej zmiany pasa, jak i przejeżdżania przez pas prawy podczas opuszczania ronda! Kierowcy powinni szczególnie zapamiętać drugą część poprzedniego zdania.
W kwestii pierwszeństwa wjazdu na rondo pojawiła się gwiazdka. Pojawia się także i tu. Co więcej, tu ma identyczny charakter. Bo kwestię zmieniają znaki drogowe, a konkretnie linie namalowane na jezdni. Może się bowiem okazać, że drogowcy wykluczą możliwość zmiany pasa ruchu i wymalują pasy sprowadzające. W takim przypadku pierwszeństwo w czasie manewrów wykonywanych podczas jazdy dookoła wyspy straci na znaczeniu. Kierowcy nie będą mogli bowiem zrobić nic więcej, niż trzymać się zajętego wcześniej pasa.