O przepisach drogowych w Polsce i za granicą opowiadamy w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.
W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Przepisy nie wspominają o nim nawet słowem. A skoro nie ma obowiązku, nie ma też mandatu. To dobra informacja? Nie do końca. Lepsza natomiast jest taka, że kierowcy mimo wszystko zmieniają ogumienie na sezonowe. Postawę taką w badaniu zainicjowanym przez Goodyear`a deklaruje nawet 82 proc. kierujących.
Czy sąd może ukarać kierowcę za brak opon zimowych?
Dobre nawyki, powiecie? Z pewnością tak. A raczej bardziej kwestia świadomego dbania o bezpieczeństwo jazdy. Poza tym zmieniając opony na zimowe, kierowca chroni się przed innymi konsekwencjami. Bo policjant mandatu za brak zimówek wystawić nie może. Kierującego jest jednak w stanie ukarać sąd. I takie wyroki są już znane. Mogą się zatem stać precedensem oraz wyznacznikiem dla kolejnych składów orzekających.
Kara sądowa będzie oparta na dwóch zapisach. Chodzi o przygotowanie pojazdu i art. 66 ust. 1 pkt. 1 i 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kolejnym jest niezachowanie ostrożności i art. 9 par. 2 ustawy Kodeks karny. Podstawa taka jest możliwa do użycia np. w przypadku zdarzenia drogowego. Dokładnie taki scenariusz opisujemy w materiale, do którego link dodaję poniżej.
W jakich krajach można dostać mandat za brak opon zimowych?
Oczywiście kierowcy muszą pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Bo w Polsce mandatu za brak opon zimowych może nie być. Za granicą już jednak będzie. A to o tyle kluczowe, że powoli wchodzimy w fazę zimowych wyjazdów Polaków. A skoro ci coraz chętniej podróżują własnymi samochodami, powinni się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami. Gdzie mogą ich spotkać? I jak wysokie mogą być potencjalne kary? Odpowiedź przynosi poniższa lista.
- Austria – opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia. Mandat wynosi od 65 do 5000 euro (od 290 do 22 150 zł). Poza tym kierowca musi mieć w samochodzie łańcuchy przynajmniej dla osi napędowej.
- Czechy – opony zimowe są obowiązkowe w czasie występowania trudnych warunków drogowych. Mandat za brak zimówek wynosi co najmniej 2000 koron (od 360 zł).
- Niemcy – opony zimowe są obowiązkowe w czasie trudnych warunków drogowych. Mandat za brak odpowiedniego ogumienia wynosi 60 euro (270 zł).
- Litwa – opony zimowe są obowiązkowe między 10 listopada a 1 kwietnia. Mandat wynosi do 100 euro (od 440 zł).
- Słowacja – opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 31 marca.
- Estonia – opony zimowe są obowiązkowe między 1 grudnia a 1 kwietnia.
- Finlandia – opony zimowe są obowiązkowe między 1 grudnia a końcem lutego.
- Francja – opony zimowe są obowiązkowe w między 1 listopada a 31 marca tylko na terenie alpejskim.
- Luksemburg – opony zimowe są obowiązkowe w razie pojawienia się oblodzenia lub opadów śniegu.
- Łotwa – opony zimowe są obowiązkowe między 1 grudnia a 1 marca.
- Norwegia – opony zimowe są obowiązkowe w trudnych warunkach drogowych i okresie zimowym.
- Rumunia – opony zimowe są obowiązkowe między 1 listopada a 31 marca w sytuacji, w której na drodze pojawią się warunki zimowe.
- Słowenia – opony zimowe są obowiązkowe między 15 października a 15 marca.
- Szwecja – opony zimowe są obowiązkowe między 1 grudnia a 31 marca.