Sprowadzasz auto z Niemiec? Zwróć uwagę na plakietkę TUV. Wyjaśniamy jak ją odczytać

Niemiec płakał, jak sprzedawał? Być może tak. Ostrożności nigdy jednak za wiele. Oglądając używany pojazd u naszych zachodnich sąsiadów, warto zwrócić uwagę na kolorową naklejkę na tablicy informacyjnej. Ta przekazuje ważne informacje.

O formalnościach związanych z pojazdami aktualnych także za granicą opowiadamy także w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Niemieckie tablice rejestracyjne przypominają te, spotykane w Polsce. Mają białe tło, niebieską ramkę oraz niebieskie pole z gwiazdkami europejskimi i literą D oznaczającą Deutschland. Na tym jednak nie koniec. Bo można na nich znaleźć również kolorowe, okrągłe naklejki zwane TÜV-Plakette. Co czego one służą i jaką informację przekazują kierowcy?

Zobacz wideo Zwrócił uwagę policji, bo miał niezapięte pasy. Okazało się, że jest pod wpływem, nigdy nie posiadał prawa jazdy, a auto ma kradzione tablice rejestracyjne

Co oznacza okrągła naklejka na niemieckich tablicach rejestracyjnych?

Okrągła naklejka mocowana mniej więcej na środku tablicy rejestracyjnej ma prosty cel. Ma stanowić graficzne czy też wizualne przypomnienie o terminie badania technicznego pojazdu. Tak, żeby kierowca nie musiał sprawdzać go np. w dokumentach pojazdu. W dokumentach pojazdu, a konkretnie w dowodzie rejestracyjnym w części pierwszej.

Czemu okrągła naklejka może stanowić ważną informację dla kierowcy z Polski, który kupuje auto używane w Niemczech? Z prostego powodu. Wskaże już podczas ogólnych oględzin czy pojazd posiada ważne badanie techniczne. Kupujący nie będzie musiał sprawdzać tego faktu w dokumentach pojazdu. To kluczowe podczas podróży powrotnej do Polski po zakupie pojazdu. Kierujący nie będzie musiał bowiem bać się kontroli drogowej i ewentualnego mandatu. Przy czym po zakupie naklejka straci na znaczeniu, bo... jej nie będzie. Auto przed wywozem z Niemiec musi zostać wyrejestrowane. Poprzedni właściciel odda tablice w urzędzie, a nowy będzie musiał zakupić oznaczenia wywozowe. Niewyrejestrowanego pojazdu w Niemczech nie da się bowiem zarejestrować w Polsce.

Co oznaczają kolory naklejek na niemieckich tablicach rejestracyjnych?

W przypadku naklejki kluczowe są tak naprawdę dwie rzeczy. Po pierwsze chodzi o jej kolor. Różne barwy mają przypisany różny rok. Gdy badanie musi zostać wykonane w roku 2023, kolor naklejki jest różowy. Jeżeli termin badania przypadnie w roku 2024, kolor zmieni się na zielony. Rok 2025 ma przypisany kolor pomarańczowy, 2026 niebieski, a 2027 żółty.

Po drugie na naklejce zaznaczony jest także miesiąc, w którym pojazd powinien pojawić się w stacji kontroli pojazdów. To można dostrzec na skali poprowadzonej dookoła naklejki. Tam znajdują się cyfry od 1 do 9 oraz liczby 10, 11 i 12.

Warto pamiętać o tym, że aktualne badanie techniczne w pojeździe lub fakt, że to zostało niedawno wykonane, świadczy również o stanie auta. W Niemczech samochody są poddawane dużo bardziej restrykcyjnym kontrolom niż w Polsce.

Terminy przeglądów technicznych w Niemczech

Identycznie jak w Polsce, tak i w Niemczech obowiązują ustawowo określone terminy badania technicznego pojazdu. A samych kontroli wykonuje się ponad 30 milionów każdego roku! Generalna zasada mówi o powtórzeniu inspekcji technicznej co dwa lata. Mowa tu o tzw. badaniu generalnym. Wyjątki od tej zasady są trzy:

  • fabrycznie nowe pojazdy przechodzą pierwszą kontrolę po najpóźniej trzech latach od daty rejestracji,
  • kampery muszą być sprawdzane przez diagnostów co 12 miesięcy,
  • skrócony termin badania może dotyczyć pojazdów, które uczestniczyły w zdarzeniach drogowych.
Więcej o: