Wrzesień to zmiana dla kierowców. Wracają stare przepisy dot. punktów karnych. Jest data

Wraz z wrześniem 2023 r. wejdą w życie stare-nowe przepisy. Zliberalizują one przepisy, które rządząca partia sama wcześniej wprowadziła. Czy to ukłon w stronę potencjalnych wyborców?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej dyscyplinować niesubordynowanych kierowców mandatami. Do niedawna nie były one jednak zbyt mocnym orężem w rękach drogówki. Stawki za przewinienia były śmiesznie niskie, więc ich skuteczność nie była satysfakcjonująca.

Zobacz wideo Kierująca przesadziła z prędkością. Jaguarem pędziła prawie 200 km/h

Jednak od września zeszłego roku obowiązuje nowy taryfikator karny, który wprowadził o wiele większe kary finansowe — liczone w tysiącach złotych. Jeszcze bardziej przeraziły kierowców zmiany w przyznawaniu punktów karnych — za najpoważniejsze przewinienie możemy otrzymać nawet 15 punktów, a tymczasem maksymalny limit 24 pozostał bez zmian. 

Kierowcy masowo tracili prawo jazdy. PiS wycofuje się z części zmian

Ale największą zmianą okazało się wydłużenie terminu ważności punktów karnych. Zamiast wcześniejszego roku, obowiązują teraz aż przez dwa lata i to od momentu opłacenia mandatu. W konsekwencji plagą stała się utrata praw jazdy kierowców, którzy szybko przekraczali limit 24 punktów. Jednocześnie zniknęły kursy, które pozwalały na ich zredukowanie.

Jednak PiS postanowił wycofać się z tak drakońskich przepisów i nieco je zliberalizować. W myśl zmienionych przepisów już od 17 września 2023 r. punkty karne za wykroczenia drogowe kasować będą się już po roku. Ale uwaga — termin wciąż zacznie upływać od momentu uiszczenia opłaty za przekroczenie.

Czy to ukłon w stronę kierowców, w których przepisy uderzyły nader mocno, czy próba zjednania sobie straconych wyborców? Tego dowiemy się już jesienią przy urnach wyborczych.

Chcesz uniknąć 15 punktów karnych? Pamiętaj o tych zasadach

Jednocześnie nadal obowiązuje maksymalny limit 15 punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia na drodze. Oto one:

  • spowodowanie wypadku drogowego
  • sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym 
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
  • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego nakazującej zatrzymanie pojazdu
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd przy skręcie w drogę poprzeczną
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym





     


Więcej o: