Niebieskie tablice rejestracyjne. Dla kogo przeznaczone są specyficzne "blachy"?

Wielu kierowców spotkała na swojej drodze samochody z charakterystycznymi niebieskimi tablicami rejestracyjnymi. Jednak mało kto wie, dla kogo są one przeznaczone.

W niektórych miejscach w Polsce, głównie w Warszawie oraz większych miastach, takich jak np. Kraków, natknąć się można na pojazdy z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi. Taki sposób oznaczania nie wziął się znikąd. Są one zarezerwowane dla pojazdów, które służą dyplomatom i pracownikom ambasad, przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych itd. Czy w związku z tym dają one jakieś przywileje? Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo

Niebieskie tablice rejestracyjne. Jak je odszyfrować?

Dyplomatyczne tablice mają bardzo prosty, a nawet nieco ascetyczny wygląd. W odróżnieniu od typowych tablic w naszym kraju brakuje na nich eurobandu (umieszczonego przy lewej krawędzi tablicy niebieskiego paska z flagą europejską i oznaczeniem państwa). Na niebieskim tle umieszczone są białe znaki, które pozwalają szybko zidentyfikować pojazd. W Polsce wszystkie posiadają ten sam wyróżnik województwa, a więc literę W. Wynika to z tego, że wszystkie są wydawane przez wojewodę mazowieckiego (zgodnie z art. 73 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Trzy pierwsze cyfry oznaczają kraj lub organizację, z jakimi związany jest pojazd. Dla przykładu tablice W 001 należą do przedstawicielstwa dyplomatycznego Stanów Zjednoczonych, W 007 do Włoch, W 021 do Egiptu, W 037 do Palestyny, a W 069 do Węgier. Kolejne trzy cyfry są przypisane do funkcji danego pojazdu:

  • 001 - 005 - prywatne pojazdy dla ambasadora,
  • 006 - 199 - prywatne pojazdy dyplomatów ambasady,
  • 200 - 249 - prywatne pojazdy attache wojskowego,
  • 250 - 299 - służbowe pojazdy attachatu wojskowego,
  • 300 - 499 - prywatne pojazdy urzędników ambasady,
  • 500 - 699 - służbowe pojazdy ambasady (501 – samochód flagowy ambasadora),
  • 700 - 799 - prywatne pojazdy urzędników konsularnych,
  • 800 - 899 - prywatne pojazdy pracowników konsularnych,
  • 900 - 999 - służbowe pojazdy konsulatu (900 - 901 służbowe pojazdy konsula generalnego).

Oprócz niebieskich tablic, na samochodach należących do dyplomatów umieszcza się dodatkowo specjalną naklejkę lub plakietkę z dwoma literami. "CD" to auta należące do przedstawicielstwa dyplomatycznego, a "CC" do urzędu konsularnego.

Niebieskie tablice rejestracyjne. Czy dają jakieś przywileje?

Niebieskie tablice rejestracyjne nie dają kierowcom szczególnych dodatkowych przywilejów. Pojazdy te mogą jedynie parkować na wyznaczonych dla nich miejscach parkingowych oraz mają pierwszeństwo przejazdu przez granicę państwa. W praktyce jednak ich kierowcy mogą sobie pozwolić na zdecydowanie więcej. W przypadku, gdy kierowca auta z dyplomatycznymi tablicami zostanie przyłapany na popełnieniu wykroczenia, policjant, który będzie chciał go skontrolować, będzie zobowiązany do kierowania się specjalną procedurą.

Zakazuje ona m.in. zweryfikowania stanu technicznego pojazdu dyplomaty. W wielu przypadkach uniemożliwia ona również ukaranie takiej osoby mandatem i punktami karnymi. Z tego też względu policjanci wolą unikać interweniowania w przypadku aut niebieskimi tablicami. Co więcej, ze względu na immunitet dyplomatów oraz członków ich rodzin wystawienie mandatu staje się często niemożliwe. Właśnie dlatego, widząc samochód z niebieską tablicą, powinniśmy zachować ostrożność, a najlepiej odpowiedni dystans.

Więcej o: