Nowe tymczasowe prawo jazdy to lipa? Nie wszyscy policjanci w Polsce je honorują

Od 7 sierpnia 2023 r. można korzystać w Polsce z TEPJ - tymczasowego elektronicznego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Resort cyfryzacji reklamuje nowe rozwiązanie pod hasłem "Zdajesz i jedziesz". Tyle teorii. Niestety w praktyce okazuje się, że informacja o nowych uprawnieniach nie dotarła do wszystkich policjantów. Z brutalną rzeczywistością zderzył się jeden z naszych czytelników.

- 8 sierpnia o godzinie 7:30 rozpoczął się mój egzamin i niecałą godzinę później byłem już szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy. Co prawda był to tylko tymczasowy i elektroniczny dokument, o którym to dostałem powiadomienie z aplikacji mObywatel. Pojawiło się jeszcze, jak byłem tuż przy ośrodku WORD. Dowiedziałem się, że dokument został wygenerowany i od tej pory mogę jeździć z prawem jazdy kategorii A - zaczął swą opowieść w rozmowie z Moto.pl nasz czytelnik, pan Krystian.

Zobacz wideo Nowe radiowozy wyposażone w sprzęt do kontroli stanu technicznego pojazdów

Zgodnie z nowymi przepisami (które weszły w życie 7 sierpnia 2023 r.) tymczasowe prawo jazdy (TEPJ) potwierdza uprawnienia aż do dnia odbioru tradycyjnego dokumentu. Nowy kierowca ma na to 30 dni. "Uprawnienie do kierowania pojazdami potwierdzone TEPJ w zasadzie jest trwałe, więc po upływie jego okresu ważności, nie następuje utrata uprawnienia" - czytamy na stronie mazowieckiej policji.

Pierwsza przejażdżka i kłopot. Duży kłopot

Zdajesz i jedziesz, nieprawdaż? Pan Krystian skorzystał z okazji i zaledwie kilka dni po otrzymaniu dokumentu wybrał się na pierwszą przejażdżkę. Nie przypuszczał, że zapamięta ją na długo.

- 12 sierpnia wybrałem się z kolegą na wycieczkę i po kilkudziesięciu kilometrach zatrzymaliśmy się w wjeździe do posesji. Po paru minutach pojawiło się dwóch policjantów na motocyklach z Komendy Powiatowej Policji w Kole. Standardowo sprawdzenie dokumentów, uprawnień i wtedy okazało się, że nie posiadam uprawnień do prowadzenia motocykla. Na nic było pokazywanie tymczasowego prawa jazdy, bo policjant stwierdził, że musi bazować na policyjnej bazie danych i sporządzi wniosek o ukaranie do sądu. Poinformował, że mam zakaz dalszej jazdy - opowiedział nasz czytelnik.

Skończyło się na wezwaniu lawety, by wrócić z motocyklem do domu. Oczywiście na własny koszt. Po kilku dniach od zdarzenia pan Krystian odwiedził komendę w Kole, by wyjaśnić sprawę.

Policjant z wydziału ruchu drogowego poinformował mnie, że na moim tymczasowym prawie jazdy mogę jeździć i okazywać je przy kontroli, a policjanci, którzy mnie kontrolowali, zwyczajnie o tym przepisie nie wiedzieli. Zdziwił się, gdy usłyszał, że funkcjonariusze podczas kontroli wystawili wniosek do sądu. Usłyszałem także, że dopiero 16 sierpnia (grubo ponad tydzień od wejścia przepisu w życie) do komendy w Kole przyszła informacja z Komendy Głównej Policji o podstawie prawnej, która zezwala na korzystanie z tymczasowego prawa jazdy.

Kto zatem ma rację? Przypominamy cytat z oficjalnej informacji resortu cyfryzacji (komunikat z 12 lipca 2023 r.): "Usługa Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 przyniesie wiele korzyści świeżo upieczonym kierowcom - dzięki niemu za kierownicę samochodu będzie można usiąść zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu". A od kiedy można korzystać z TEPJ? Od 7 sierpnia 2023 r.

Policyjne kontrole drogowe na Lubelszczyźnie podczas długiego weekendu.
Policyjne kontrole drogowe na Lubelszczyźnie podczas długiego weekendu. KWP Lublin
Policjant drogówki podczas wykonywania obowiązków służbowych. Białystok, 5 kwietnia 2020 r.
Policjant drogówki podczas wykonywania obowiązków służbowych. Białystok, 5 kwietnia 2020 r. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Tymczasowe prawo jazdy - przepisy

W dniu rozpoczęcia wdrożenia (7 sierpnia 2023 r.) ministerstwo opublikowało krótki komunikat Janusza Cieszyńskiego, ministra cyfryzacji: "Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś".

 A co znajdziemy w przepisach? W ustawie o kierujących pojazdami kluczowy jest art. 4 ustęp 1a.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy, lub naczepy jest również tymczasowe elektroniczne prawo jazdy.

Przepis ustawy o kierujących pojazdami wszedł w życie z dniem określonym w komunikacie, o którym mowa w art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Stosowny komunikat opublikowano w Monitorze Polskim z dnia 21 lipca 2023 r.

Na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz. U. poz. 1234) ogłasza się, co następuje:
Dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie, gromadzenie i udostępnianie z centralnej ewidencji kierowców danych w celu utworzenia i udostępnienia tymczasowego elektronicznego prawa jazdy oraz obsługę tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel określa się na 7 sierpnia 2023 r., z tym że dzień powszechnego udostępniania oraz obsługi tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel, z wykorzystaniem tych rozwiązań technicznych, określa się na dzień 21 sierpnia 2023 r.

Cóż zatem pozostaje panu Krystianowi? Z pewnością może oczekiwać, że policja w Kole odstąpi od skierowania wniosku do sądu. Ponadto może ubiegać się o odszkodowanie choćby z tytułu poniesionych kosztów transportu motocykla lawetą.

A co na to Komenda Powiatowa Policji w Kole? Czekamy na komentarz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.