Mandat za brak opon zimowych? Czy możemy zostać ukarani za niedostosowane opon do pory roku?

Mandat za brak opon zimowych? Wymiana opon zimowych to czynność, za którą wielu kierowców nie przepada, jednak dostosowanie ogumienia do warunków atmosferycznych zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo na drodze. Czy w Polsce można zostać ukaranym za brak opon zimowych w okresie jesienno-zimowym?

Mandat za brak zimowych opon: czy możemy go dostać?

Mandat za brak opon zimowych: prawda czy fałsz? Istnieje pewne nieporozumienie wśród kierowców odnośnie mandatów za brak zimowych opon, które warto wyjaśnić. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania mandat nie jest nakładany za posiadanie "złych" opon w niewłaściwym sezonie. Oznacza to, że jeśli używasz letnich opon zamiast opon zimowych w czasie zimy, nie zostaniesz ukarany mandatem.

Niemniej jednak ważne jest, aby pamiętać, że używanie odpowiednich opon zimowych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze w sezonie zimowym. Opony zimowe są zaprojektowane specjalnie do zapewnienia lepszej przyczepności i kontroli w trudnych warunkach, co zmniejsza ryzyko poślizgu i wypadków. Dlatego, choć nie otrzymasz mandatu za posiadanie "nieodpowiednich" opon w danym sezonie, zdecydowanie zaleca się ich zmianę, gdy panują trudne warunki atmosferyczne. Pamiętaj o zapewnieniu sobie i innym bezpiecznej jazdy.

Czy można dostać mandat za brak opon zimowych? Wyjaśnienie przepisów w Polsce

W Polsce zgodnie z aktualnymi przepisami drogowymi brak opon zimowych nie jest podstawą do nałożenia mandatu. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Polsce nie ma obowiązku prawnego stosowania opon zimowych w określonym sezonie. Oczywiście, zimowe opony są bardzo zalecane w czasie trudnych warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, gołoledź i niskie temperatury. Są one projektowane specjalnie, aby zapewnić lepszą przyczepność i kontrolę pojazdu na śliskiej nawierzchni, co wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Choć nie ma obowiązku prawnego, wielu kierowców decyduje się na stosowanie opon zimowych dla większego bezpieczeństwa. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że opony zimowe są bardziej skuteczne w warunkach zimowych niż letnie opony. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niebezpiecznych warunków atmosferycznych kierowcy powinni być odpowiedzialni i dostosować swoją jazdę do panujących warunków. Niezależnie od rodzaju opon, zawsze ważne jest, aby zachować ostrożność, przestrzegać ograniczeń prędkości i utrzymywać bezpieczną odległość od innych pojazdów.

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Czy jest mandat za brak opon zimowych? Nie, ale za opony można dostać grzywnę

Ogumienie to istotny element dla prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po drodze. Należy regularnie dbać o stan opon, ponieważ organy kontrolne lub policjanci podczas rutynowej kontroli mogą dokonać oceny ich technicznego stanu. Istnieją sytuacje, które mogą skutkować nałożeniem kar na kierowców:

  • kiedy opona ma bieżnik niższy niż 1,6 mm lub równy ze znacznikiem zużycia opon
  • w przypadku, gdy na jednej osi opona ma inny rozmiar lub różną rzeźbę bieżnika (nie dotyczy to jazdy na kole zapasowym);
  • w sytuacji, gdy opona ma bąble na bocznej ścianie.

Czy za brak opon zimowych jest mandat? Rozsądnie dobieraj ogumienie do warunków atmosferycznych

Jazda na oponach zimowych latem jest szczególnie niewskazana. Mają one głębiej wykrojony bieżnik, a ich skład jest zoptymalizowany do temperatur poniżej 7 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach powierzchnia opony staje się znacznie bardziej miękka, co prowadzi do:

  • utraty przyczepności podczas przyspieszania,
  • poślizgów na zakrętach,
  • wydłużonej drogi hamowania 
  • szybszego zużycia bieżnika.

Opony zimowe charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją niż te używane w okresie letnim. Nie tylko zapewniają odpowiednią przyczepność do nawierzchni, ale również różnią się wzorem bieżnika oraz składem mieszanki użytej do ich produkcji. Dzięki większej liczbie nacięć na bieżniku powierzchnia opony jest bardziej elastyczna. Dodatkowo szerokie nacięcia na bieżniku umożliwiają samoczyszczenie się opon w zimowych warunkach (lepsze odprowadzanie błota pośniegowego), a większa ilość zawartej krzemionki w mieszance wpływa na elastyczność w niskich temperaturach.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie opon dostosowanych do danego sezonu. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. 

Zobacz też: Zagraniczna podróż z kamerką samochodową? "Mandat może sięgać nawet 25 tys. euro"

Więcej o: