Mandat za brak pasów - czy taksówkarz musi mieć zapięte pasy?

Jaki jest mandat za brak pasów? Sprawdź, kto nie dostanie mandatu za brak pasów i ile wynosi kara za łamanie przepisów przez kierowcę lub pasażerów.

Mandat za brak pasów - czy zawsze będzie nałożony, jeśli jedzie się bez nich?

Mandat za brak pasów wręczany jest dość często. Jest jednak kilka wyjątkowych sytuacji, gdy nie trzeba ich zapinać. Jedna z nich dotyczy kobiet ciężarnych w widocznej ciąży. Warto jednak rozważyć, czy bezpieczeństwo nie powinno iść tutaj na pierwszym miejscu. Jest ono najważniejsze zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Dlatego dobrym wyjściem może okazać się zamontowanie specjalnego adaptera dla ciężarnych. Kolejnym wyjątkiem są osoby, które mają przeciwwskazania medyczne do zapinania pasów i mogą wylegitymować się stosownym zaświadczeniem lekarskim. Pasów nie musi zapinać także m.in.:

  • taksówkarz, który transportuje innych pasażerów;
  • instruktor nauki jazdy i egzaminator;
  • zespół medyczny, który udziela pomocy;
  • funkcjonariusze niektórych służb, np. policja, ABW, CBA, jeśli są w trakcie transportowania osoby zatrzymanej.

Jaki mandat za brak pasów? Czy grozi również pasażerom?

Oczywiście, że tak. Poza wyjątkami wszyscy mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Oznacza to, że pasażerowie również są do tego obowiązani. W przypadku złamania tego nakazu oni także muszą się zacząć zastanawiać, jaki jest mandat za brak pasów. Co więcej - również kierowca może otrzymać karę, że nie przypilnował pasażerów w tym zakresie.

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Ile mandatu za brak pasów może zostać naliczone? Mandat za brak pasów pasażera

Ile mandatu zapłaci kierowca lub pasażer za brak pasów? Jeśli policja zatrzyma auto do kontroli i zauważy brak zapiętych pasów, trzeba liczyć się z karą finansową. Kierowca, który jedzie bez nich, otrzyma 100 zł kary. Podobnie, jeśli nie przypilnuje zapięcia pasów u swoich pasażerów. Także i oni zresztą mogą otrzymać 100 zł mandatu, jeśli nie zastosowali się do tego powszechnego nakazu. 

Jaki mandat za brak pasów?

Jaki mandat można otrzymać za brak pasów? Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli posiada się uprawnienia, można podróżować bez pasów. Nie oznacza to jednak, że jest to dobre wyjście. Zapinanie pasów jest wskazane przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. 

Nie powinniśmy się więc zastanawiać, jaki jest mandat za brak pasów, a co zrobić, by podróżować bezpiecznie. Nawet dla ciężarnych kobiet są obecnie rozwiązania, które poprawiają komfort jazdy i jednocześnie dają bezpieczeństwo dla matki i dziecka. Będąc taksówkarzem, również należy się zastanowić, czy lepiej korzystać z rozwiązania, które dają przepisy, czy też zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Zobacz też: Mandat za zaśnieżony samochód. Może być bardzo dotkliwy

Więcej o:
Copyright © Agora SA