Mandat za przekroczenie prędkości może pozbawić Cię znacznej kwoty. Sprawdź, jaka kara grozi za zbyt szybką jazdę

Mandat za przekroczenie prędkości to kara za jedno z najczęściej popełnianych przez kierowców, wykroczeń. Po zmianach przepisów w 2022 r. kary są niestety znaczne, co skutkować ma poprawą bezpieczeństwa na drodze. Czy tak faktycznie jest?

Mandat za przekroczenie prędkości w walce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu

Mandat za przekroczenie prędkości to niestety wciąż częste zjawisko. Wykroczenie popełniane jest zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Ustawodawca próbuje zmotywować kierowców surowymi karami za przekroczenie ograniczeń w szybkości poruszania się pojazdami, ale dotychczas nie daje to większych efektów. Prawda jest jednak taka, że są one ustalane dla bezpieczeństwa nie tylko kierujących pojazdami, ale i pieszych oraz innych użytkowników drogi. Zanim więc uznasz, że dane ograniczenie prędkości jest bez sensu i pojedziesz szybciej, zastanów się, po co znajduje się ono w określonym miejscu.

Jaki mandat za przekroczenie prędkości? Taryfikator jest jednoznaczny

Obecnie "widełki", jeśli chodzi o mandaty za przekroczenie prędkości, są dość szerokie. Mają one właśnie na celu zniechęcenie kierowców samochodów, ale i innych pojazdów, do przekraczania istniejących ograniczeń. Oczywiście dalej możliwe jest otrzymanie jedynie pouczenia, ale są to sytuacje rzadkie i wyjątkowe. Zanim więc zdecydujesz się złamać przepisy, sprawdź aktualne taryfikatory, żeby wiedzieć, jaki mandat za przekroczenie prędkości grozi Ci w razie kontroli.

Mandaty za prędkość — kto może je wystawić?

Jest to dla niektórych kwestia kontrowersyjna. Oczywiście podmiotem takim jest policja i tego co do zasady nikt nie kwestionuje. Tymczasem otrzymać je jeszcze można z innych źródeł, np. z fotoradaru. Straż miejska również może posługiwać się odpowiednim urządzeniem pomiarowym z aktualną homologacją. Mandaty za prędkość może też wystawić straż graniczna — i to nie tylko w obszarze w okolicach granicy kraju. Podobnie może tego dokonać Główny Inspektorat Transportu Drogowego lub Inspektorat Transportu Drogowego. Dotyczy to nie tylko samochodów ciężarowych.

Zobacz wideo Kierująca przesadziła z prędkością. Jaguarem pędziła prawie 200 km/h

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości o 20 km?

Wydawałoby się, że to nie dużo i powinno wystarczyć samo pouczenie. Niestety tak nie jest. Karane są znacznie mniejsze przewinienia, bo już nawet za przekroczenie prędkości do 10 km. Tymczasem mandat za przekroczenie prędkości od 16 do 20 km to 200 zł. Warto jednak regularnie weryfikować taryfikatory, ponieważ przepisy mogą ulec zmianie.

Mandat za przekroczenie prędkości o 30 km? Ile ubędzie z Twojej kieszeni?

Jak łatwo się domyślić, mandat karny rośnie proporcjonalnie do przekroczenia prędkości. Niestety nie są to małe kwoty, więc warto być na bieżąco i zawsze starać się poruszać zgodnie z obowiązującymi na danym odcinku drogi ograniczeniami. Obecnie mandat za przekroczenie prędkości o 30 km to 400 zł.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości o 10 km? 

Warto pamiętać, że widełki w taryfikatorze mandatów w odniesieniu do nadmiernej prędkości są ustalane co 10 km, np. od 31 km do 40 km. Jednakże te najmniejsze rozpoczynają się od 0 do 10 km. Tak więc nawet przekroczenie prędkości o 2 czy 3 km może skutkować mandatem karnym w wysokości 50 zł. Podobnie wygląda mandat za przekroczenie prędkości o 10 km.

Za przekroczenie prędkości można dostać oprócz mandatu także punkty karne.Za przekroczenie prędkości można dostać oprócz mandatu także punkty karne. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Jaki mandat za przekroczenie prędkości o 20 km, 30 i więcej km?

Jak już wspomniano — za przekroczenie prędkości do 20 km jest to kara 200 zł. Następnie są dwa do rodzaju podziału:

 • 0-10 km - kwota 50 złotych
 • 11-15 km - kwota 100 złotych
 • 16-20 km - kwota 200 złotych 
 • 21-25 km - kwota 300 złotych
 • 26-30 km - kwota 400 złotych
 • 31-40 km - kwota 800 złotych

Tak więc mandat za przekroczenie prędkości o 20 km, zwłaszcza jeśli jest to 20 km+ jest wciąż niewielką kwotą dla budżetu, jednak warto się go wystrzegać dla własnego i innych dobra.

Mandat za przekroczenie prędkości - fotoradar. Jak go zapłacić?

Jak już wiadomo, są różne opcje pomiaru prędkości przez różne służby, które mogą wystawić mandat za przekroczenie prędkości. Fotoradar robi zdjęcie pojazdu, który w danym miejscu przekroczył prędkość. Mandaty wysyłane są pocztą przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Opłaty powinny być uiszczone zgodnie z dokumentacją, która jest wysyłana z systemu CANARD. Należy go opłacić przelewem bankowym, na poczcie lub w banku zgodnie z danymi znajdującymi się na druku.

Mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Tu trzeba zachować szczególną ostrożność

W zakresie przekraczania dozwolonej prędkości wskazać należy, że nie ma znaczenia, czy wykroczenie popełniane jest w mieście, czy poza nim. Mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym będzie zależał od "widełek", które zostaną przekroczone. Niestety są osoby, które przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, poruszają się nawet dwa razy tyle. Takim osobom grozi także przyznanie aż 15 punktów karnych!

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?

Wszystko zależy od tego, o ile została przekroczona dopuszczalna prędkość. Tak więc, ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości, trzeba sprawdzić w aktualnych taryfikatorach. Poza podziałami już wskazanymi wymienić można:

 • 31 - 40 km/h - 800/1600 zł
 • 41 - 50 km/h - 1000/2000 zł
 • 51 - 60 km/h - 1500/3000 zł
 • 61 - 70 km/h - 2000/4000 zł
 • 71 km/h i więcej - 2500/5000 zł.

Druga, wyższa kwota dotyczy tych kierowców, którzy w ciągu dwóch lat ponownie dopuścili się takiego samego wykroczenia (tzn. w ciągu dwóch lat zostali dwukrotnie zatrzymani za przekroczenie prędkości o np. 50 km). 

Ile kosztuje mandat za przekroczenie prędkości?

Warto to sprawdzić, bo przepisy ulegają zmianom. Oczywiście policja czy inne służby powinny mieć aktualne taryfikatory, ale niestety pomyłki zdarzają się wszędzie. Raczej nie można przy tym liczyć na pomyłkę na naszą korzyść. Tak więc dobrze jest wiedzieć, ile kosztuje mandat za przekroczenie prędkości, a także znać inne możliwe konsekwencje nieodpowiedniego zachowania na drodze. 

Zobacz też: Jak kierowcy powinni zachować się w czasie burzy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.