Kradzież tablic rejestracyjnych. Gdzie zgłosić? Co robić? Wszystko, co musisz wiedzieć, gdy stracisz tablice

Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych może przytrafić się każdemu. Pozostaje jednak problemem, który trzeba dość sprawnie rozwiązać w zależności od okoliczności. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak zareagować na zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych? Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że takie kłopoty wcale nie są bardzo rzadkie. Niekiedy nawet trudno jest się zorientować, że tablic brakuje. Mniejszym kłopotem jest odpadnięcie tych ważnych oznaczeń z powodów losowych. Niestety, ale zdarza się, że padają one łupem złodziei. Po co komuś cudze tablice rejestracyjne? Bardzo często ich wykorzystanie kamufluje dokonanie przestępstwa. Chodzi zwłaszcza o kradzież paliwa.

W przypadku zgubienia lub kradzieży tablic nie należy jednak panikować. Trzeba za to możliwie szybko postarać się o ustalenie najbardziej prawdopodobnej wersji zdarzeń. Może okazać się, że zagubione tablice odpadły gdzieś po drodze i da się je odnaleźć. Czasami uczciwi znalazcy odniosą tablice na policję, oddadzą straży miejskiej lub zaniosą je do wydziału komunikacji. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto sprawę zgłosić i rozwiązać problem braku tablic. 

Zgubione lub skradzione tablice rejestracyjne. Czy można jeździć?

Co zrobić, gdy zostały zgubione lub skradzione tablice rejestracyjne? Czy można jeździć autem dalej? W Polsce jako pojazd dopuszczony do ruchu uznaje się taki, który został oznakowany legalnymi tablicami rejestracyjnymi z nalepką kontrolną. Brak choćby jednej tablicy jest związany z narażeniem się na mandat. W skrajnych przypadkach może być to grzywna o wysokości 1500 zł. Mniejsze mandaty przewiduje się przy tym np. za zmianę pozycji tablicy, jej ozdabianie lub użycie niewłaściwych tablic. 

Zobacz wideo 440 KM zamkniętych w kompaktowym SUV-ie. Porsche udowadnia, że jest producentem samochodów sportowych

Jak zgłosić kradzież tablic rejestracyjnych?

Co zrobić, gdy dojdzie do najgorszego? Jak zgłosić kradzież tablic rejestracyjnych? Warto mieć na uwadze fakt, że takie tablice mogą posłużyć do popełnienia przestępstwa. Konieczne jest więc skontaktowanie się z policją. Pierwszym krokiem powinno być zadzwonienie pod numer alarmowy 112. Wówczas dyspozytor odbierze zgłoszenie wraz z numerami tablic. To zapobiegnie być może przestępstwu. Na zgłoszeniu telefonicznym sprawa się jednak nie kończy.   

Kradzież tablic rejestracyjnych. Gdzie zgłosić?

Gdzie zgłosić kradzież tablic rejestracyjnych? Niestety, ale samo zgłoszenie telefoniczne nie wystarczy. Należy udać się na komendę policji celem zgłoszenia i otrzymania zaświadczenia o kradzieży tablic. Najczęściej obowiązuje tu rejonizacja. 

Zaginione tablice rejestracyjne. Gdzie zgłosić?

Gdzie zgłosić zaginione tablice rejestracyjne? Należy mieć na uwadze fakt, że także zgubienie tych ważnych oznaczeń może być okazją dla nieuczciwych osób. Powinno się więc postąpić tak, jak w przypadku kradzieży oznakowań.  

Kradzież tablic rejestracyjnych za granicą

Niestety, ale może się też zdarzyć kradzież tablic rejestracyjnych za granicą. Wówczas również jazda bez nich lub z tylko jedną tabliczką nie jest dozwolona. Należy zgłosić to na policję i postępować według dalszych instrukcji. Często związane jest to jednak z koniecznością dalszej podróży bez samochodu i ewentualnego opłacenia transportu auta do domu. 

Zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych. Ile trwa wyrobienie duplikatu?

Co zrobić, gdy przytrafi się nam zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych? Ile trwa postępowanie? Co do zasady mamy wówczas dwie możliwości zaradzenia problemowi: wyrobienie duplikatu lub nowych tablic rejestracyjnych. Obie sprawy załatwia się w wydziale komunikacji, w którym zostało zarejestrowane auto. Potrzebne będą dokumenty takie, jak dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, karta pojazdu i aktualna polisa OC. Koszt uzależniony jest od ilości duplikowanych tablic (jedna lub dwie) i ich charakteru (standardowe, zabytkowe lub indywidualne). Na wydanie tablic czeka się kilka dni, ale do 30 dni można korzystać z tablic tymczasowych (dodatkowo płatnych). 

Kradzież tablic rejestracyjnych. Ile czeka się na nowe tablice?

Jak jeszcze zaradzić kradzieży tablic rejestracyjnych? Ile czeka się na przerejestrowanie auta? Takie rozwiązanie jest zalecane zwłaszcza przy kradzieży. Bywa nieco droższe, ale pozwala odciąć się od potencjalnych kłopotów związanych z wykorzystaniem przez kogoś ukradzionych tablic. Powinno odbyć się to bez koniecznoci oczekiwania kilku dni na nowe ''blachy''.  

Kradzież tablic rejestracyjnych a ubezpieczenie

Jak ma się kradzież tablic rejestracyjnych do ubezpieczenia? Bez wątpienia jest to szkoda dokonana na samochodzie. Warto ją zgłosić jeśli chodzi o polisę AC. W przypadku wykupionego ubezpieczenia assistance może nam przysługiwać samochód zastępczy, co byłoby dużym ułatwieniem.  

Zobacz też: Dokumenty niezbędne do zarejestrowania pojazdu z zagranicy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.