Kompetencje straży miejskiej i gminnej | Pytania i odpowiedzi

Straże miejska i gminna to jedne z najbardziej kontrowersyjnych narzędzi władzy wykonawczej w naszym kraju. Po co istnieją? Co im wolno, a czego nie? Pytamy i odpowiadamy

Jak stracić prawko w kilka minut? Oto kilka sposobów

"Ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych" - to pierwsza pozycja na długiej liście zadań strażników miejskich i gminnych. Warto o tym przypominać, bo ulubionym - i najbardziej dochodowym - zajęciem umundurowanych urzędników w ostatnim czasie jest przyglądanie się poczynaniom kierowców. Pokazuje to chociażby ubiegłoroczny raport MSW, z którego dowiadujemy się, że w 2011 roku straże miejskie i gminne w naszym kraju podjęły 2,9 mln interwencji. Zdecydowana większość z nich (1,8 mln) dotyczyła nieprawidłowego parkowania i przekraczania prędkości. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że w omawianym roku strażnicy wystawili ponad 1,4 mln mandatów na łączną kwotę 168 mln zł (reszta interwencji kończyła się pouczeniem, ostrzeżeniem lub zwróceniem uwagi), z czego aż 142 mln zł dotyczyły wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, czyli złego parkowania i przekraczania prędkości, zarejestrowanego przez fotoradary. Jak widać, straże miejska i gminna doskonale wywiązują się z drugiego z nałożonych na nie zadań, które brzmi: "Czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym".

Czy straż miejska może stawiać fotoradary w dowolnych miejscach? Nie. Od 1 lipca 2011 roku strażnicy, każdorazowo przed wystawieniem urządzenia rejestrującego prędkość, muszą złożyć wniosek do miejscowego komendanta policji. Ponadto miejsce kontroli musi być oznakowane niebieskim znakiem "Kontrola prędkości", a urządzenie rejestrujące musi posiadać odpowiednią homologację. Jeżeli chociażby jeden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, a straż miejska będzie chciała nam wystawić mandat, wówczas nie musimy go przyjmować.

W jakich przypadkach strażnik miejski ma prawo założyć blokadę na koło lub zlecić odholowanie pojazdu? Jeżeli samochód został zaparkowany niezgodnie z obowiązującymi przepisami (np. w miejscach oznaczonych zakazem postoju) strażnik ma prawo nałożyć na jego właściciela mandat karny. Wyłącznie od jego "widzimisię" zależy, czy dodatkowo założy blokadę na koło, za której usunięcie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. To samo tyczy się kierowców, którzy nie zapłacą za postój w strefie płatnego parkowania.

Strażnik miejski ma również prawo zlecić odholowanie pojazdu, ale tylko w przypadkach, w których pod znakiem zakazu postoju znajduje się tabliczka BH021 lub jeśli pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czy strażnik miejski ma prawo zatrzymać nas do kontroli drogowej? Tak, ale pod jednym warunkiem. Strażnik musi się znajdować poza oznakowanym radiowozem. W innym przypadku komendy strażnika miejskiego możemy zignorować. Nie wiadomo jednak, jak długo to jeszcze potrwa, bowiem ustawodawcy pracują już nad zmianą przepisów w tej kwestii, która da prawo straży miejskiej do zatrzymywania kierowców z pojazdu.

Sposób na fotoradary

WAŻNE: Pamiętajmy, że strażnik miejski może wystawić kierowcy mandat, kiedy ten wjedzie na drogę z zakazem ruchu. W przypadku skręcania bez kierunkowskazów, jazdy bez zapiętych pasów czy z wyłączonymi światłami strażnik nie ma prawa nałożyć na nas mandatu karnego.

Czy strażnik miejski może poprosić nas o ukazanie dokumentów pojazdu? Tak i prośbę tę warto spełnić. Jeśli odmówimy ukazania dokumentów, grozi nam mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego lub innego dokumentu niezbędnego do prowadzenia pojazdu, wówczas strażnik może, a nawet powinien, wezwać policję.

A Wy co sądzicie o działalności straży miejskiej? Zapraszamy na forum i do wzięcia udziału w sondażu.

ZOBACZ TAKŻE

Ile kosztuje najlepsze niemieckie auto kompaktowe?

Nowy taryfikator punktów karnych już obowiązuje. Za co większe kary?

Tu staną nowe fotoradary | Mapa

Straż miejska:
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.