Mandaty bez tajemnic

Po jakim czasie mandat za wykroczenie drogowe się przedawnia? Czy po przedawnieniu kierowcy grozi jeszcze jakaś kara? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku

Nowy taryfikator punktów karnych - nie rozmawiaj przez komórkę...

Każdy mandat ma pewien okres przedawnienia, który rozpoczyna się wraz z chwilą ujawnienia wykroczenia. Już na tym etapie przepisy są niejasne. Eksperci nie są zgodni, czy dniem ujawnienia wykroczenia jest dzień jego popełnienia. Główny Inspektorat Transportu Drogowego uznaje jednak, że stwierdzenie popełnienia wykroczenia za pomocą fotoradaru następuje w momencie zrobienia zdjęcia ujawniającego przekroczenie prędkości. Inaczej sądzą niektóre straże gminne, które za ujawnienie wykroczenia uznają moment odczytania danych z fotoradaru. Część gmin stosuje jednak rozwiązania przyjęte przez GITD.

Od 1 stycznia 2011 roku odpowiednie służby mają 180 dni na wystawienie mandatu (od chwili ujawnienia wykroczenia). Uwaga! Nie znaczy to wcale, że po tym okresie kierowca pozostanie bezkarny. W dalszym ciągu może być ukarany, ale nie mandatem karnym.

Jeśli podstawą do nałożenia mandatu jest zdjęcie z fotoradaru, wówczas przed jego wystawieniem odpowiednie organy muszą zidentyfikować sprawcę. Postępowanie wyjaśniające (ustalające sprawcę) musi być wszczęte od razu po ujawnieniu wykroczenia i nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. Właściciel samochodu ma obowiązek wskazać osobę, która kierowała jego autem w chwili popełnienia wykroczenia. Przepisy nie określają, jak szybko właściciel powinien odpowiedzieć na wezwanie do wskazania kierującego, ale na mandatach zwykle widnieje data 7 dni. Jeśli właściciel samochodu nie wskaże winnego grozi mu grzywna do 500 zł.

Nowe fotoradary już we wrześniu. Sprawdź, gdzie staną

Jeśli po 180 dniach od ujawnienia wykroczenia kierowca nie zostanie ukarany mandatem, wówczas nie może go dostać. GITD i straż gminna nadal mogą jednak prowadzić postępowanie wyjaśniające, mające na celu ustalenie i ukaranie sprawcy wykroczenia. I mają na to rok (jeśli nie zostało wszczęte postępowanie sądowe) lub dwa (jeśli postępowanie wszczęto). Po 180 dniach nie mogą jednak wystawić mandatu. Wniosek o ukaranie sprawcy kierowany jest do sądu. To on wymierza karę. Wniosek? Nawet po dwóch latach od chwili ujawnienia wykroczenia można spodziewać się kary.

Cała wiedza w pigułce: - Terminy, w których możliwe jest nałożenie mandatu na sprawcę wykroczenia (od daty ujawnienia wykroczenia): 14 dni - jeśli sprawcę schwytano na gorącym uczynku lub chwilę po nim; 90 dni - jeśli funkcjonariusz naocznie stwierdził popełnienie wykroczenia, ale sprawca nie jest obecny, a nie ma wątpliwości co do jego personaliów; 180 dni - w przypadku zdjęć z fotoradarów. - Termin, w którym należy opłacić mandat : 7 dni od chwili przyjęcia mandatu lub dostarczenia go sprawcy wykroczenia. - Termin wykonania kary orzeczonej przez sąd : 3 lata od chwili uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOBACZ TAKŻE:

Jedni mówią, że to "auto dla dresiarza". Inni, że to jeżdżący klasyk. Ten egzemplarz można mieć za 8 tys. zł

Uwaga! Będą robić zdjęcia od tyłu

Arabia Saudyjska | Kara śmierci dla nielegalnego driftera

Więcej o:
Copyright © Agora SA