Ile kosztuje rejestracja auta? | Poradnik

Nowy czy używany, sprawny a może uszkodzony? W przypadku rejestracji auta to bez znaczenia. Nowe tablice i dowód rejestracyjny swoje kosztują. Pytanie tylko ile?

Nowe auto, by w ogóle wyjechało z salonu, musi być zarejestrowane. I nie ma co liczyć, że diler zrobi nam prezent pokrywając koszty rejestracji. Co najwyżej może nam w niej pomóc, załatwiając za nas formalności. Ale i tak tablice, nalepka legalizacyjna i dowód rejestracyjny to wydatek, który trzeba ostatecznie doliczyć do ceny auta. I tu uwaga, niektórzy importerzy nadal każą sobie doliczyć koszty transportu i wydania auta. Ile? W przypadku Audi to kwota od 670 do 1140 zł.

Wróćmy jednak do samej rejestracji. W przypadku przerejestrowania auta używanego koszty także są i to nie małe . Jeśli cztery kółka kupiliśmy na drugim końcu kraju, czekają nas te same opłaty. Jeśli poprzedni właściciel mieszkał w tym samym województwie będzie taniej - odpada koszt nowych tablic.

Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, rejestrując auto?

Źródło: bip.poznan.pl

Na tym nie koniec. Jeśli rejestrujemy auto po raz pierwszy w kraju, do kosztów rejestracji trzeba doliczyć 500 zł ekstra na tzw. opłatę recyklingową . Co to takiego? To opłata na poczet przyszłego złomowania auta. Tworzy ona fundusz środowiskowy, a wpłacana jest przez wszystkich, którzy sprowadzają rocznie mniej niż 1000 samochodów. Przyszłość tej opłaty stoi jednak pod dużym znakiem zapytania. Unia Europejska zakwestionowała bowiem jej wysokość i zasadność. Trwają właśnie prace nad nowym rozwiązaniem. Ministerstwo ma czas do maja, na opracowanie nowych przepisów.

A co z motocyklami? Rejestracja jest tańsza, ale niewiele:

Źródło: bip.poznan.pl

Tajemnicza "opłata rejestracyjna" płacona w wydziale komunikacji każdego urzędu wojewódzkiego nie wzięła się z księżyca. Co dokładnie na nią się składa? - dowód rejestracyjny - 54 zł., - pozwolenie czasowe (wydawane z urzędu) - 13,50 zł., - karta pojazdu - 75 zł., - nalepka kontrolna na szybę pojazdu - - 18,50 zł., - komplet znaków legalizacyjnych - 12,50 zł., - tablice rejestracyjne samochodowe - 80 zł., - opłata ewidencyjna - 2,50 zł.

fot. Jerzy Nogal Czarne czy białe? - Wszystko o tablicach rejestracyjnych

Na koniec coś dla indywidualistów. Jeśli nie brak wam fantazji, a w portfelu leży niezagospodarowany 1000 zł, warto kupić sobie tablice indywidualne. WO XXX, PO BABCI, DO BUZI, WO BOND, PO JEEP to tylko kilka przykładów. Oczywiście pierwsza litera zawsze przypisana będzie do województwa, dalej to już kwestia wyboru. Nie wszystkie nazwy zaakceptuje wydział komunikacji. Nie zgodzi się na przykład na nazwy wprowadzające w błąd oraz słowa obraźliwe. Nie dostaniemy, zatem tablic PO LICJA, ale PO JEEP już tak. Warto jednak przed zakupem dokładnie przemyśleć sprawę.

Wybierając się do urzędu, warto także dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty wymagane są do rejestracji auta.

Dla pojazdów nowych to: - wniosek, - dowód tożsamości właściciela, - dowód własności, - wyciąg ze świadectwa homologacji, - karta pojazdu, jeżeli była wydana (nie dotyczy ciągników, przyczep i motorowerów).

Dla pojazdów używanych wcześniej i rejestrowanych w Polsceto: - wniosek, - dowód tożsamości właściciela, - dowód własności, - potwierdzenie opłaty wydane przez urząd skarbowy, - karta pojazdu, jeżeli była wydana, - badania techniczne auta, - tablice rejestracyjne.

W naszym poradniku, podaliśmy koszty rejestracji samochodu i motocykla. Nie uwzględniliśmy kosztów sprowadzenia auta do polski, a zatem kosztów cła, akcyzy, tłumaczenia dokumentów, zwolnienia z podatku VAT. O tym przeczytacie w kolejnym poradniku "Ile kosztuje sprowadzenie auta do Polski". Sprawdzimy także, czy to nadal się opłaca.

Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Spokojnie to tylko awaria | Poradnik

Badania techniczne obowiązkowe dla rowerów

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.