Nowy taryfikator punktów karnych

Już za kilka tygodni polskim kierowcom będą grozić dodatkowe punkty karne za wykroczenia najbardziej zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Taryfikator wzbogaci się także o nowe pozycje, którym dotąd przypisywano zerową wartość punktową

W ubiegłym tygodniu Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła opracowany przez MSWiA i Komendę Główną Policji projekt rozporządzenia, który zmienia taryfikator punktów karnych. Przewiduje on większą liczbę punktów karnych dla kierowców za wykroczenia wobec pieszych, a także za niezapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, w tym dzieciom przewożonym niezgodnie z przepisami.

Kierowcy prowadzący rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem dostaną pięć punktów karnych (obecnie to wykroczenie nie jest w ogóle punktowane).

Podobnie jest z parkowaniem na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych - kierowcy łamiący tego typu przepisy otrzymają pięć punktów karnych.

Za wjeżdżanie i blokadę przejazdu tramwajowego otrzymamy cztery punkty karne, a nie zero jak obecnie.

Bardziej surowo będzie także karane przewożenie dzieci bez wymaganego fotelika . Kierowcy otrzymają za to wykroczenie dwa razy więcej punktów niż obecnie - sześć zamiast trzech.

Za wjazd na zakorkowane skrzyżowanie kierowca pojazdu otrzyma po zmianach dwa punkty karne (dotąd zero).

Kierowcy otrzymają większą niż dotąd liczbę punktów karnych za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa - cztery zamiast jednego punktu karnego.

Nowy taryfikator punktów karnych zacznie obowiązywać po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw, prawodpodobnie już w listopadzie. Zmiany w punktacji karnej zostały ujęte w projekcie rozporządzenia MSWiA w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

msob, źródło: MSWiA

ZOBACZ TAKŻE:

Przez czekoladki z rumem nie stracisz prawa jazdy

Kobiety prowadzą bezpieczniej

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.