Alkomat w samochodzie?

Ograniczenie prędkości w strefach zamieszkania do 30 km/h i samochody wyposażone w alkomat, w który trzeba będzie obowiązkowo "dmuchnąć" przed odjechaniem z miejsca - oto nowe pomysły posłów Parlamentu Europejskiego na poprawę bezpieczeństwa na drogach

W 2009 r. na europejskich drogach zginęło około 35 tys. osób, a 1,5 mln odniosło obrażenia.

Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję w ramach dziesięcioletniego planu poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach. Unijni urzędnicy chcą, by w ciągu najbliższej dekady liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych spadła o połowę, liczba ofiar z obrażeniami zagrażającymi życiu - o 40%, śmiertelność dzieci do 14 lat - o 60%.

Posłowie zalecają m.in. harmonizację przepisów i znaków drogowych, zasad przeprowadzania kontroli technicznych pojazdów oraz ujednolicenia limitów zawartości alkoholu we krwi kierowców (docelowo 0,5 promila). Wśród ponad 100 zaleceń, zawartych w rezolucji, znajdują się blokady antyalkoholowe, seryjnie montowane w nowych samochodach. Jak to działa? Kierowca nie mógłby odjechać z miejsca, jeśli nie "dmuchnie" w alkomat lub okaże się, że poziom alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu jest wyższy od dopuszczalnego.

Kolejny pomysł to ograniczenie prędkości w strefach zamieszkania do 30 km/h. Rezolucja zawiera również plany instalowania na terenie UE fotoradarów rejestrujących wykroczenia popełniane przez motocyklistów oraz zakaz produkcji i sprzedaży systemów, które ostrzegają o kontrolach drogowych.

msob, źródła: mojeauto.pl, IBRM Samar

ZOBACZ TAKŻE:

Przez czekoladki z rumem nie stracisz prawa jazdy

Kobiety prowadzą bezpieczniej

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.