Mandaty dla rowerzystów i kierowców

W maju weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, zwana "rowerową". Zmieniły się również stawki mandatów za niektóre przewinienia. Jaki mandat grozi kierowcy za nieustąpienie rowerzyście pierwszeństwa na ścieżce rowerowej, a jaki rowerzyście, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszym?

Zgodnie z nowymi przepisami, rowerzysta ma m.in. pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów, może poruszać się środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim oraz korzystać z chodnika podczas złej pogody. W związku z nowelizacją zmieniły się stawki mandatów za niektóre przewinienia. 50-złotowa kara grozi rowerzyście, który nie korzysta ze ścieżki rowerowej, gdy jest ona wyznaczona, nie ustąpi pierwszeństwa pieszym lub nie przestrzega zasad korzystania z chodnika.

Rowerem po Warszawie? Zobacz jak to zrobić

Taryfikator przewiduje 200 zł mandatu za jazdę obok innego roweru lub motoroweru w przypadku, gdy utrudnia to poruszanie się innym uczestnikom ruchu. Rowerzyście, który przejedzie (a nie przeprowadzi rower) przez przejście dla pieszych, czepia się innych pojazdów lub jeździ bez wymaganego oświetlenia, grozi kara w wysokości 100 zł. Za jazdę bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach można dostać 50 zł mandatu, a za podróżowanie motorowerem lub motocyklem bez kasku - 100 zł.

Na baczności muszą się mieć również kierowcy samochodów. Ci, którzy zatrzymają się na śluzie, ścieżce lub pasie ruchu dla rowerów, mogą zostać ukarani 100-złotowym mandatem. Za wjeżdżanie między jadące w kolumnie rowery grozi kara w wysokości 200 zł, za wyprzedzanie rowerzysty bez zachowania należytego odstępu (minimum 1 metr) - 300 zł, a za nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, ścieżce lub pasie ruchu dla rowerów - 350 zł.

Marcin Sobolewski

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejna służba będzie mogła karać kierowców

Panie kierowco, będzie mandat. A za co?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.