Straż Graniczna będzie mogła karać kierowców

Straż Graniczna otrzyma nowe uprawnienia, w ramach których będzie mogła nakładać mandaty. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Które służby mogą obecnie karać kierowców mandatami?

Katalog wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej będą mogli karać mandatami, wzbogaci się o kilka pozycji. Zmiany dotyczą obszaru kontroli legalności zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców, kontroli drogowej, bezpieczeństwa i porządku w ruchu granicznym. Wcześniej strażnicy mieli prawo zatrzymywać kierowców, ale w razie konieczność wystawienia mandatu musieli wzywać na miejsce zdarzenia policję.

Funkcjonariusze będą mogli wypisać mandat kierowcom, którzy łamią przepisy ruchu drogowego (np. przekraczają prędkość, zignorują sygnały funkcjonariusza, prowadzą pojazd bez uprawnień lub nie posiadają stosownych dokumentów) oraz osobom, które spożywają alkohol w miejscu publicznym. Na mandat narażą się też osoby, które zakłócają porządek publiczny, nie zachowują ostrożności przy wyprowadzaniu zwierzęcia bądź nie stosują się do poleceń funkcjonariusza.

Rzecznik Straży Granicznej dodaje, że zmiany podyktowane są koniecznością usprawnienia działań porządkowych służb. Sprawca ma szybciej otrzymać mandat, a służby oszczędzą swój czas, bo nie będzie potrzeby wzywania na miejsce zdarzenia policji.

Na razie rozporządzenie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Które służby mogą obecnie karać kierowców mandatami?

- Policja i Inspekcja Transportu Drogowego; - Straż Miejska (m.in. za nieprawidłowe parkowanie, brak dokumentów i przekraczanie prędkości, zarejestrowane za pomocą oznakowanego fotoradaru); - Straż Pożarna (za utrudnianie akcji gaśniczej, np. źle zaparkowanym autem).

msob, źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", Polskie Radio, "Dziennik Zachodni"

ZOBACZ TAKŻE:

MSWiA: wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach

Panie kierowco, będzie mandat. A za co?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.