Bezpieczeństwo - jak zmniejszyć ryzyko obrażeń

Wypadki samochodowe są jedną z najczęstszych przyczyn urazów kręgosłupa. Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń każdy kierowca powinien pamiętać o zapięciu pasów i odpowiedniej pozycji za kierownicą

Jak pokazują badania, użycie pasów wraz z poduszką powietrzną zmniejsza ryzyko śmierci o 63% oraz w znacznym stopniu zapobiega poważnym urazom. Samo zapięcie pasów zmniejsza śmiertelność o niemal połowę, poleganie jedynie na poduszce o jedną trzecią.

Wsiadając do samochodu pamiętajmy o trzech podstawowych kwestiach: zapięciu pasów, odpowiednim ustawieniu zagłówka oraz odległości od kierownicy i tym samym od poduszki powietrznej - podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zadaniem pasów jest absorbowanie głównej siły uderzenia oraz utrzymanie ciała na miejscu. Poduszka powietrzna chroni tylko wybrane części ciała: głowę, szyję oraz klatkę piersiową przed zderzeniem z kierownicą, szybą, deską rozdzielczą lub innymi powierzchniami, nie jest jednak w stanie zamortyzować całej siły. Wyniki wieloletnich badań wskazują, że poleganie na samej poduszce zmniejsza ryzyko śmierci jedynie o jedną trzecią, dodatkowe zapięcie pasów znacznie podnosi szansę na przeżycie. Niestety tylko około 71% Polaków siedząc na przednim siedzeniu zapina pasy, na tylnym - jedynie 40%.

Kierowca powinien pamiętać o prawidłowej pozycji w czasie jazdy. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poduszki, która jest wystrzeliwana z bardzo dużą prędkością przy użyciu gazów pirotechnicznych.

By poduszki były maksymalnie skuteczne, kierowca powinien siedzieć tak, aby po wyprostowaniu rąk, nadgarstki dotykały kierownicy. Minimalna odległość kierownicy od klatki piersiowej to 25 cm. Powinni o tym pamiętać szczególnie kierowcy niskiego wzrostu - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Siedząc za blisko możemy narazić się na poparzenia spowodowane wystrzeleniem poduszki, za daleko - zmniejszamy jej działanie. Pamiętajmy także o zagłówkach. Środek głowy powinien być na wysokości środka zagłówka - dodają trenerzy. Nawet podczas niewielkiego zderzenia, głowa zawsze gwałtownie odchyla się do tyłu - dobrze dopasowany zagłówek pomoże ochronić kręgosłup.

Skala wypadku nie musi być proporcjonalna do rozległości urazów ciała - nawet gdy samochód doznał niewielkich uszkodzeń, obrażenia pasażerów mogą być nieproporcjonalnie większe. Drobna stłuczka na parkingu czy podczas dojeżdżania do skrzyżowania może skończyć się nawet urazem kręgosłupa, dlatego wizyta u lekarza jest wskazana zawsze, gdy odczujemy nawet nieznaczne skutki zdarzenia drogowego.

.    Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa

.    Zachowaj bezpieczną odległość od kierownicy - minimum to 25 cm

.    Dopasuj wysokość zagłówka - środek głowy powinien być na środku zagłówka

.    Nawet niewielka stłuczka może przyczynić się do poważnych urazów kręgosłupa - nie bagatelizuj sytuacji, zgłoś się do lekarza.

Wpadłeś w dziurę... i co dalej?

Coraz więcej nowych alkomatów

Ford Focus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.