Kiedyś języczek, teraz przycisk. Lepiej go włączyć. Inaczej szybko pożałujesz, gdy zapadnie zmrok

Do czego służy przełącznik lusterka wstecznego? Wśród wielu przycisków w kokpicie samochodu często nie zdajemy sobie sprawy z ilu jeszcze nie korzystamy. Należy do nich mały włącznik na lusterku. Choć niepozorny, spełnia ważną rolę.

Nowoczesne samochody są bogate w technologie, a ich konstrukcja została stworzona z myślą o zapewnieniu komfortu, łatwości obsługi i bezpieczeństwa kierowcy. Liczba dostępnych funkcji we współczesnych pojazdach może być przytłaczająca, w konsekwencji czego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z ich pełnego zakresu. Ciekawą opcję kryje w sobie również lusterko wsteczne.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Do czego służy przycisk zasilania na lusterku wstecznym? Przyda się szczególnie zimą

Samochody szczególnie po zmroku mogą być oślepiane reflektorami. Światło innych kierowców "atakuje" oczy nie tylko przez przednią szybę, lecz także przez lusterko wsteczne. Aby zredukować to zjawisko, które utrudnia nam jazdę, opracowano funkcję nocnego trybu. W prostszych modelach tryb ustawia się, pociągając dźwignię pod lusterkiem, co zmniejsza odbicie światła, poprawiając widoczność podczas jazdy nocą. Powrót do trybu dziennego odbywa się przez pchnięcie dźwigni w stronę szyby. W innych znajdziemy specjalny przycisk, który służy do włączania automatycznego przyciemniania. Nie trzeba go używać za każdym razem, gdy zaczynamy jazdę, gdyż lusterko zapamiętuje ustawienia.

lusterko wsteczne
lusterko wsteczne Wojtek Jargiło / Agencja Wyborcza.pl

Co ciekawe, jeszcze do niedawna lusterka wsteczne nie miały przycisków ani funkcji samościemniania. Często wyposażone były za to w plastikowy języczek. Po jego przestawieniu zmieniało kąt, przechodząc w "tryb nocny" i sprawiało, że odbicie z tylnej szyby stawało się mniej wyraźne. Dzięki temu kierowca również unikał oślepiania przez światła pojazdów z tyłu.

Co to jest lusterko fotochromatyczne? O jego wartości przekonujemy się dopiero po zmroku

Fotochromatyczne lusterko wsteczne automatycznie przyciemnia się i rozjaśnia, reagując na zmiany natężenia światła. Tym samym chroni kierowcę przed oślepianiem przez reflektory pojazdów za nim. Lusterka sterowane przyciskiem stają się coraz powszechniejsze, ale jeszcze kilka lat temu dominowały prostsze, analogowe wersje. W tamtych modelach powierzchnię lusterka pokrywano specjalnym środkiem chemicznym, który przyciemniał się pod wpływem światła. Choć rozwiązanie to było prostsze, miało swoją wadę. Mogło przyciemniać się także w ciągu dnia, co mogło utrudniać widoczność.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: