Czy można dostać mandat za poprawianie makijażu w samochodzie? Można. Przekonały się o tym kierujące samochodami w Belgii, gdzie na początku października zorganizowano zmasowaną ogólnokrajową akcję policyjnych kontroli drogowych. W całym kraju zaangażowano funkcjonariuszy z federalnej drogówki oraz 121 lokalnych komisariatów. Łącznie utworzono aż 244 punkty kontrolne (nie wliczono w to patroli mobilnych). Wszystko pod dość wymownym hasłem skupiania uwagi na drodze.
A jak można odwrócić uwagę od sytuacji na drodze? Na wiele sposobów! Policjanci skoncentrowali się przede wszystkim na tych, którzy w trakcie jazdy korzystali z telefonów komórkowych. Na celowniku znaleźli się także kierujący, którzy zajmowali się makijażem albo… czytaniem książki. Niestety w policyjnych raportach Roadpol oraz belgijskich służb nie podano, jakie stawki mandatów stosowano przy wspomnianych naruszeniach. W przypadku makijażu (podstawą do ukarania jest uznanie, iż kierowca stwarza zagrożenie na drodze i zwiększa ryzyko wypadku) do tej pory stosowano stawki od 35 euro we Francji po 55 euro w Belgii.
Jaki jest bilans wielkiej akcji w Belgii? Łącznie odnotowano aż 3847 przypadków naruszenia przepisów. Większość (3769 kierujących) ukarano za nieprawidłowe korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Nie były to jednak tylko mandaty. Aż 942 osoby straciło prawo jazdy (w Belgii organy ścigania dość bezwzględnie traktują łamanie przepisów dot. używania urządzeń mobilnych).
A co z makijażem? Okazało się, że belgijskie służby przygotowały wspólną kategorię makijażu i czytania książki w trakcie jazdy. I tak oto przyłapano 78 osób. Jeśli przyjęto dotychczasową praktykę, to zapewne każda z nich otrzymała mandat w wysokości kilkudziesięciu euro.
Pozostaje jeszcze polska perspektywa. W taryfikatorze nie zabrakło kategorii zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (kwota mandatu karnego przypisana za naruszenie stanowiące przyczynę zagrożenia powiększona o 200 zł, jednak nie więcej niż 500 zł). Podstawą jest art. 86 Kodeksu Wykroczeń.
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
§ 1a. Jeżeli następstwem wykroczenia, o którym mowa w § 1, jest spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby, sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie niższej niż 1500 złotych.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 2500 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.