Mamy końcówkę wakacji. Prognozy pogody są jasne. Upalne dni będą się przeplatać z chłodniejszymi. A taka pogoda sprzyja intensywnym zjawiskom atmosferycznym. Burze nadal są popularnym scenariuszem i nadal mogą zastać kierowcę w czasie jazdy samochodem.
Burza oznacza wyładowania. A piorun równie dobrze może trafić w drzewo, jak i karoserię pojazdu. Czy taka sytuacja stanowi zagrożenie dla kierowcy i pasażerów? To mocno wątpliwe. W razie wyładowania atmosferycznego karoseria samochodu zadziała jak klatka Faradaya. Pole elektryczne nie przenikną do wnętrza metalu, ale będą rozchodzić się dookoła karoserii. Ostatecznie zostaną uziemione przez opony.
Tyle że w tym punkcie warto podać dwa "ale". Po pierwsze wszystkie szyby muszą być zamknięte. Po drugie najlepiej, aby pasażerowie nie dotykali żadnych metalowych przedmiotów. Jeżeli będą one połączone z karoserią, mogą przewodzić prąd. Karoseria samochodu wystarczająco chroni zatem pasażerów przed piorunami. Powiem więcej, w aucie spokojnie można używać też np. telefonu komórkowego. W czasie burzy nie trzeba go wyłączać.
Piorun będzie najgroźniejszy tak naprawdę dla samego samochodu. Może bowiem uszkodzić jego instalację elektryczną. Jeżeli do tego dojdzie, na tablicy zegarów zaświecą się kontroli i zgaśnie silnik.
To jednak nie oznacza, że kierowca, widząc błyski, może się protekcjonalnie uśmiechać. Bo największe zagrożenia podczas burzy wcale nie dotyczą piorunów. Tu ryzyko trafienia w pojazd jest tak naprawdę marginalne. Zjawisko atmosferyczne mimo wszystko jest intensywne. A nadwozie pojazdu wcale nie jest twierdzą nie do zdobycia. W czasie burzy:
Jeżeli burza jest naprawdę intensywna, kierowca powinien pomyśleć o przerwaniu jazdy. Dla własnego bezpieczeństwa. Niewskazane jest jednak stawanie na poboczu czy tym bardziej drodze. Tu może bowiem dojść do najechania przez inny pojazd. Inny pojazd, którego kierowca w porę nie dostrzeże stojącego samochodu. Najlepiej zjechać na przydrożny parking lub pod stację benzynową. W przypadku pozostania w kabinie nie należy gasić silnika. Tak, aby kierujący w razie pojawienia się zagrożenia, mógł podjąć natychmiastową reakcję. Jeżeli w pobliżu jest stacja lub market, lepiej wysiąść z auta i schronić się w budynku.