Nieznana funkcja pasów bezpieczeństwa. Każdy kierowca i pasażer powinien ją znać

Pasy bezpieczeństwa mogą zmniejszyć obrażenia podczas wypadku samochodowego, lecz przede wszystki uratować życie. Są zaprojektowane tak, aby przytrzymywać pasażerów na miejscu. Mają także jeszcze jedno ważne zastosowanie, o którym mało kto wie.

Bezpieczeństwo jazdy to aspekt, którego nikt na drodze nie powinien ignorować. Jednym z najbardziej podstawowych, a jednocześnie kluczowych elementów zapewniających ochronę kierowcom i pasażerom jest pas bezpieczeństwa. To właśnie on odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu poważnym obrażeniom podczas wypadku. Ponadto ma jeszcze jedną ważną funkcję. 

Zobacz wideo Nieoczywiste wykroczenia, za które możesz dostać mandat. Bądź mądry przed szkodą!

Do czego jest guzik na pasach w samochodzie? Konstrukcja nie jest przypadkowa

Wraz z rozwojem technologii pasy bezpieczeństwa są stale ulepszane, zarówno pod względem materiałów, konstrukcji, jak i dodatkowych funkcji, takich jak czujniki. Działają poprzez przytrzymywanie pasażera w fotelu i rozprowadzanie sił zderzenia na mocniejsze części ciała, takie jak miednica i klatka piersiowa. Typowy system składa się z kilku kluczowych komponentów:

  • Taśma, czyli tkanina lub inny materiał, który owija się wokół ciała.
  • Zwijacz to mechanizm, który utrzymuje taśmę pasa bezpieczeństwa zwiniętą i umożliwia jej płynne rozciąganie i zwijanie.
  • Klamra to gniazdo, w którym zatrzaskuje się klamra, zabezpieczając taśmę wokół pasażera.
  • Guzik ogranicza możliwość poruszania się klamry.
  • Język, czyli metalowa zakładka, którą wsuwa się w klamrę, aby zabezpieczyć pasek.
  • Punkty mocowania to miejsca, w których pas bezpieczeństwa jest przymocowany do ramy pojazdu.

Ukryta funkcja pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Może uratować ci życie

Jedna z części pasów bezpieczeństwa ma jeszcze jedną, dodatkową funkcję, której nie każdy jest świadomy a szkoda. Chodzi o metalową część, którą wpinamy w zapięcie przy fotelu. Gdy podczas wypadku drzwi są uszkodzone do tego stopnia, że ich otworzenie jest niemożliwe, a przyciski odpowiedzialne za otwieranie szyb nie działają, z pomocą przychodzi klamra. Stworzona z twardego metalu może posłużyć nam jako element do stłuczenia szyby i tym samym uratować nam życie. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy zawsze pamiętasz o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.