Od samego rana pada deszcz, a kierowcy narażają się na mandat. Nie ma taryfy ulgowej za złe światła

Wielu kierowców wciąż nie jest pewnych, z jakich rodzajów oświetlenia korzystać w poszczególnych warunkach pogodowych. Kiedy używa się jakich świateł? O tym zapominamy, gdy zaczyna padać deszcz. Może się to skończyć mandatem.

Zasady używania świateł w samochodzie to istotna wiedza, którą powinien dysponować każdy kierowca. W ten sposób możemy uniknąć powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Niestety wciąż część osób naraża siebie i innych uczestników ruchu na zagrożenie, a także widmo mandatu i punktów karnych.

Zobacz wideo Tak brzmi nowy Mustang Dark Horse! [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Na jakich światłach się jeździ gdy pada deszcz? Kierowcy używają nieprawidłowych

W Polsce kierowcy zobowiązani są do jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę. W przypadku normalnej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu używają świateł do jazdy dziennej, często w trybie w trybie automatycznym. Oświetlenie tego rodzaju zapewnia widoczność pojazdu dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jednak w przypadku, gdy pogoda ulegnie pogorszeniu np. zacznie padać deszcz, kierowca powinien niezwłocznie włączyć światła mijania (tzw. światła krótkie).

Jak oznaczone są światła mijania? O tym nagminnie zapominają kierowcy

O włączeniu świateł mijania kierowcy niestety często zapominają. Powodem jest najczęściej używanie czujnika, który ma automatycznie przełączyć oświetlenie, gdy zrobi się ciemniej. W rzeczywistości może tak się stać z opóźnieniem lub wcale. Warto więc samemu upewnić się i ustawić ręcznie światła mijania, gdy warunki na drodze tego wymagają. Ich uniwersalny symbol to zielony reflektor z promieniami skierowanymi ukośnie ku ziemi. Jak informowała Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie, kierowcy muszą liczyć się także konsekwencjami, w postaci mandatu (200 zł) i punktów karnych (2 pkt). Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Często kierowcy nie włączają świateł mijania po zmierzchu, albo gdy pada deszcz lub śnieg, jadąc z włączonymi światłami dziennymi. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i stanowi wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat i punkty karne.
Czy zawsze używasz odpowiednich świateł w samochodzie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.