Polowanie na kierowców w całej Europie. Policja szykuje tygodniowy maraton prędkości

Już w najbliższy poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. rusza europejskie polowanie na drogowych piratów. W ramach akcji "Roadpol Operation Speed" drogówka rusza ze zmasowanymi kontrolami kierowców. Polska również weźmie w niej udział.

Im więcej jeżdżę po kraju, tym częściej odnoszę wrażenie, że coraz trudniej spotkać policyjne patrole z radarami. W przyszłym tygodniu będzie jednak zupełnie inaczej. Oto bowiem w trzecim tygodniu kwietnia rusza jedna z największych na świecie zmasowanych akcji kontroli prędkości. A to oznacza wzmożoną obecność policjantów przy wytypowanych trasach w wielu europejskich krajach. Wśród nich nie zabraknie także Polski.

Zobacz wideo Ukradli skrzynie biegów za 1,2 mln zł. Kryminalni złapali ich na gorącym uczynku

Pora na akcję "Roadpol Operation Speed". Europejska organizacja policyjna Roadpol używa także określenia "SpeedMarathon". Innymi słowy, pora na wielką mobilizację drogówki w całej Europie. Już od poniedziałku 15 kwietnia 2024 zaczyna się tygodniowa akcja zmasowanej kontroli prędkości. Wbrew pozorom to nie jest żadna nowość. Skoordynowana akcja prowadzona jest od lat i odbywa się dwa razy w roku.

Przez najbliższy tydzień funkcjonariusze będą prowadzić regularne pomiary we wskazanych lokalizacjach (obecnie policja kończy typowanie miejsc kontroli i ustala grafiki zmian). Miejsca nietrudno przewidzieć. Powinny to być przede wszystkim te lokalizacje, gdzie częściej dochodzi do wypadków. Oczywiście priorytetowo będą traktowane najważniejsze szlaki komunikacyjne, czyli z polskiej perspektywy drogi krajowe i wojewódzkie. W przypadku autostrad i dróg ekspresowych można zaś oczekiwać stałych patroli nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami.

W trakcie tygodnia kontroli przewidziano jeden dzień, w którym policja zamierza prowadzić pomiary całodobowo. W tym roku akcje 24-godzinnych kontroli zaplanowano na piątek 19 kwietnia 2024 r. W zeszłym roku w trakcie całodobowej akcji policjanci ukarali aż 150 tys. kierowców w całej Europie. Czy podobnie będzie w tym roku? Jeśli dopisze pogoda, a zmotoryzowani chętnie ruszą na weekend, to z pewnością statystyki mogą być jeszcze wyższe.

Jakie mandaty grożą kierowcom przekraczającym prędkość? Oto lista.

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – 50 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-15 km/h – 100 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16-20 km/h – 200 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21-25 km/h – 300 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 26-30 km/h – 400 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/h – 800 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41 – 50 km/h – 1000 zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51-60 km/h – 1,5 tys. zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61 – 70 km/h – 2 tys. zł
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł.
Czy często widujesz na drogach policyjne kontrole prędkości
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.