Znak A-19 za kilka dni powinien stać w całej Polsce. Nadchodzi załamanie pogody, które przerazi kierowców

W ostatnich dniach kierowcy mogli poczuć wiosnę. Teraz jednak ta wiosna nieco... przyspieszy. Pogoda w Polsce stanie się mocno wietrzna. A to oznacza, że kierowcy powinni nieco zmienić swoje nawyki podczas jazdy. Oto lista złotych zasad.

Do Polski znowu nadciągają wichury. Fala idąca od Wysp Brytyjskich i Skandynawii oznacza porywy wiejące z prędkością dochodzącą do 140 km/h. W ten perspektywie kierowcom pozostaje jedno. Przy każdej drodze w Polsce powinien stanąć znak drogowy A-19 "boczny wiatr". Bo w każdym punkcie zagrożenia wyrażone nim staje się realne.

Zobacz wideo Niebezpieczne potrącenie nastolatków. Policja wyjaśnia okoliczności

Nie musisz? W czasie wichury nie ruszaj samochodu z parkingu

Wietrzna pogoda bywa wyjątkowo trudna podczas jazdy samochodem. Boczne podmuchy potrafią przestawić samochód na pasach ruchu, a do tego mogą towarzyszyć im sztormowe opady deszczu. W takich warunkach kierowca walczy nie tylko o sterowność pojazdu i utrzymanie się na drodze, ale czasami także o widoczność. W zbliżających się dniach kierowca powinien pamiętać o kilku zasadach. Wymieniam je poniżej.

  1. Używaj samochodu tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Używaj go także tylko wtedy, gdy czujesz się pewnie w takich warunkach za kierownicą i gdy masz prawidłowy refleks. Ten może się okazać na wagę złota.
  2. Prawda jest taka, że w czasie wietrznej pogody samochody są mimo wszystko bezpieczniejsze od środków miejskiego transportu. Kierowca nie musi iść na przystanek, nie musi tam oczekiwać na autobus. Minimalizowane jest ryzyko.

Jak prowadzić auto w czasie wietrznej pogody?

Załóżmy, że kierowca musi jechać samochodem. Musi dostać się do pracy, ewentualnie po dziecko do przedszkola. Widząc wietrzną pogodę, powinien zatem reagować tak, jakby cały czas widział znak A-19. Musi zachować szczególną ostrożność. Poza tym powinien:

  • obserwować na drodze nie tylko inne auta i pieszych, ale również drzewa, wiaty przystankowe i inne przedmioty. W każdej chwili wiatr może je zdmuchnąć wprost na jezdnię.
  • unikać parkowania czy nawet zatrzymywania się pod drzewem. Z niego zawsze może się oderwać gałąź, która w najlepszym przypadku uszkodzi pojazd.
  • trzymać dwie ręce na kierownicy. Tak, aby miał pełną kontrolę nad pojazdem.
  • zwolnić przed wyjechaniem zza ekranów akustycznych lub z lasu. Silny podmuch wiatru może przepchnąć samochód na sąsiedni pas ruchu lub do rowu. Przy niższej prędkości łatwiej będzie uniknąć wypadku.
  • włączyć klimatyzację. Kierujący będzie miał pewność, że szyby nie zaparują podczas jazdy, a para nie ograniczy widoczności.

Pogoda się załamała? Przerwij jazdę. Ale najpierw znajdź dobry parking

Może się okazać, że pogoda załamie się na tyle, że jazda stanie się prawie niemożliwa. W takim przypadku kierowca nie powinien zwlekać. Najlepiej, aby przerwał jazdę. Później dotrze do celu, ale uda mu się pokonać trasę. Nie będzie ryzykował wypadkiem. Co ważne, w takiej sytuacji nie można zatrzymać się na drodze czy poboczu. Kluczowe jest zjechanie poza obręb jezdni w miejsce, w którym nie ma drzew. Idealnie sprawdzi się np. stacja benzynowa. Kierowca będzie mógł bowiem wysiąść z auta i przeczekać zagrożenie w budynku.

Więcej o: