Oto co nas czeka na drogach w sylwestra i tuż po nim. Najnowsza prognoza

W zeszłym roku im bliżej sylwestra tym było spokojniej na drogach. Kierowcy rzadziej zgłaszali wypadki, kontrole policyjne czy utrudnienia drogowe. Czy historia się powtórzy? Oto najnowsza noworoczna prognoza przygotowana przez zespół jednego z najpopularniejszych drogowych ostrzegaczy w kraju.

Spokój pod koniec roku? Twórcy Yanosika odnotowali w ostatnie dni grudnia 2022 r. zmniejszoną aktywność kierowców korzystających z popularnego drogowego ostrzegacza. Do systemu trafiło znacznie mniej zgłoszeń o wypadkach i kontrolach policyjnych niż w typowe dni powszednie. Największy spadek zarejestrowano 31 grudnia 2022 r. Zapewne podobnie będzie w tym roku.

Zobacz wideo Nagrania na skrzynkę Stop Agresji Drogowej

Zgłoszenia o kontrolach policyjnych w czasie sylwestra 2022/2023 r.Zgłoszenia o kontrolach policyjnych w czasie sylwestra 2022/2023 r. Yanosik

Skąd taka zmniejszona aktywność? Małgorzata Dąbrowska z Yanosika wyjaśniła: "Wiele osób przedłuża sobie okres świąteczny dodatkowymi dniami urlopowymi, co pozwala im na powrót do codziennych obowiązków dopiero po Nowym Roku. I jest to bardzo dobrze zauważalne w naszych statystykach. Według danych z systemu Yanosik z końca 2022 roku, aktywność użytkowników aplikacji, zarówno w ostatnie dwa dni roku, jak i pierwszy dzień nowego roku, była niewielka. Największy spadek pokonywanego średniego dystansu, względem dni powszednich, odnotowaliśmy 31 grudnia – o ponad 20 proc.".

Zgłoszenia o wypadkach drogowych w czasie sylwestra 2022/2023 r.Zgłoszenia o wypadkach drogowych w czasie sylwestra 2022/2023 r. Yanosik

Mniejszy ruch i mniej wypadków. Czy to zatem oznacza, że na drogach było spokojniej? Cóż, w policyjnych statystykach odnotowano wzrost w jednej i to dość wstydliwej kategorii dla zmotoryzowanych. Okazało się, że funkcjonariusze częściej zatrzymywali nietrzeźwych kierowców.

Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani przez policję

  • 31 grudzień 2022 r. – 186 kierowców
  • 1 styczeń 2023 r. – 379 kierujących
  • 2 styczeń 2023 r. – 410 kierujących

Nie dziwi zatem, że w ciągu najbliższych dni (aż do połowy stycznia 2024 r.) będzie odbywać się nowa policyjna akcja informacyjno edukacyjna „Myśl trzeźwo". Nietrudno przewidzieć, że patrole podczas kontroli drogowych częściej sięgną po alkomaty. Niewykluczone, że w tegorocznych statystykach także przybędzie nietrzeźwych. Można także oczekiwać wyraźnego zmniejszenia ruchu, przez co ryzyko utknięcia w korku będzie znacznie mniejsze. Oby dotrzeć do celu bez żadnych utrudnień i przykrych niespodzianek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.