Czy orkan może porwać samochód? Tak da się uchronić się przed silnym wiatrem

W Polsce na dobre rozgościł się organ Pia. A to oznacza intensywne opady deszczu i podmuchy wiatru o prędkości dochodzącej do 150 km/h. Jak w takich warunkach poruszać się autem i gdzie samochód parkować? Przygotowaliśmy kilka porad.

Więcej praktycznych porad dla kierowców publikujemy w tekstach pojawiających się w serwisie Gazeta.pl.

Całe szczęście w Polsce niezwykle rzadko i to też głównie latem pojawia się na tyle silny wiatr, że byłby w stanie oderwać samochód od jezdni. Ryzyko takie nie występuje zatem również w czasie aktualnie przechodzącego przez kraj orkanu. To jednak jeszcze nie oznacza, że kierowcy są w pełni bezpieczni. Bo nie są. Przebywanie w kabinie auta daje tylko złudę bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Drift na parkingu zakończony uderzeniem w drzewo i mandatem w wysokości 5000 zł

Jakie zagrożenia czekają na kierowców w czasie orkanu?

W czasie orkanu można wyobrazić sobie co najmniej kilka scenariuszy, które nie skończą się dobrze dla pojazdu albo kierowcy i pasażerów. Może się bowiem zdarzyć, że:

  • na jadący lub zaparkowany samochód spadnie konar drzewa lub całe drzewo. Nadwozie może się okazać niewystarczającą ochroną.
  • kierowca wjedzie w coś wyglądającego jak kałuża. Będzie to jednak bardziej jezioro. W ten sposób utopi auto.
  • pojazd zostanie zaparkowany w zagłębieniu, w którym zbierze się woda.

Pięć zasad bezpiecznej jazdy podczas orkanu

Skala zagrożenia jest spora. Jak zatem chronić się przed silnym wiatrem w czasie jazdy? Jest co najmniej kilka zasad, o których w taką pogodę powinien pamiętać kierowca.

  • Wychodź z domu i poruszaj się autem przede wszystkim wtedy, gdy naprawdę masz taką potrzebę. Gdy konieczność nie występuje, zostań w mieszkaniu.
  • Podczas jazdy trzymaj dwie ręce na kierownicy, uważnie obserwuj otoczenie i włącz klimatyzację. Tak, żeby nie parowały szyby w czasie jazdy.
  • Uważaj, jak wyjeżdżasz zza ekranów akustycznych, z lasu lub zza zabudowań. Pęd wiatru w takim punkcie może być na tyle silny, że przestawi twoje auto o dobre dwa pasy ruchu.
  • Jeżeli pogoda załamie się na tyle, że jazda stanie się prawie niemożliwa, nie czekaj na rozwój wypadków. Zjedźcie w bezpieczne miejsce i przeczekajcie najgorsze uderzenie cyklonu. Nie parkuj na poboczu, a zjedź poza obręb jezdni. Dobrym punktem jest np. stacja benzynowa.

Bezpieczniejszy od jazdy własnym samochodem jest autobus lub metro? Nie do końca. Musicie bowiem dotrzeć na przystanek i oczekiwać na nim na dotarcie pojazdu. To oznacza większą liczbę niebezpieczeństw i przede wszystkim wyższą podatność na nie.

 

Gdzie parkować samochód w czasie silnych podmuchów wiatru?

Jeżeli chodzi o parkowanie pojazdu, złota zasada jest jedna. Należy unikać drzew. Pod wpływem podmuchów na pojazd może się przewrócić całe drzewo lub jego gałęzie. To może się skończyć zbiciem szyb, pogięciem elementów nadwozia lub nawet i kasacją pojazdu. Poza tym warto uważać na zagłębienia terenu czy czasami nawet garaże podziemne. To miejsca, w których z uwagi na problemy z retencją, może się zbierać woda. Intensywne opady towarzyszące orkanowi mogą zatem doprowadzić do utopienia auta.

Najlepszy na parkowanie auta dla osoby, która nie posiada garażu, będzie pusty plac. Choć tu również istnieje ryzyko, że wiatr przyniesie ze sobą elementy, które uszkodzą np. lakier. W murowanym garażu nie grozi mu praktycznie żadne zagrożenie.

Więcej o: