Nie tylko fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. GITD inwestuje w nowe kamery na światłach

Jesteś w błędzie, jeśli myślisz, że Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Polsce to tylko stacjonarne fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. W ramach modernizacji systemu CANARD inwestuje także w urządzenie rejestrujące na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Oto mapa z lokalizacją wszystkich kamer.

Twórcy popularnej aplikacji NaviExpert podsumowali tegoroczne inwestycje w urządzenia do rejestracji wykroczeń na drogach w Polsce. "Cały 2023 rok mija pod znakiem powiększającej się liczby rejestratorów prędkości na polskich drogach, zarządzanych przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Na wybranych odcinkach pojawiły się nowe fotoradary, odcinkowe pomiary czy rejestratory przejazdu na czerwonym świetle" - czytamy w nowym raporcie.

Zobacz wideo Pościg ulicami Włocławka! Kierowca otrzymał 111 punktów karnych i mandaty na ponad 21 tys. zł

Szczególną aktywność odnotowano pod koniec roku. Okazało się, że tylko w grudniu aktywowano aż 8 nowych zestawów monitorujących przejazd na czerwonym świetle. Tym samym Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym monitoruje już ponad 30 lokalizacji w całym kraju. Najwięcej urządzeń znajduje się w południowej części Polski. Najskromniej kontrolowane są zaś część zachodnia oraz ściana wschodnia. Łącznie to już kilkaset kamer wysokiej rozdzielczości pilnujących wyselekcjonowanych skrzyżowań.

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle. Mapa lokalizacji. Stan grudzień 2023 r.Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle. Mapa lokalizacji. Stan grudzień 2023 r. Telematics Technologies

Nowe zestawy kamer na światłach aktywowane w grudniu 2023 r.

  • DK35 – Świdnica. Skrzyżowanie ul. Esperantystów ze Stęczyńskiego/ Łączną
  • DK19/DW676 – Białystok. Skrzyżowanie ul. Gen. Sosabowskiego/ Sulika z Kazimierza Wielkiego 
  • Szczecin. Skrzyżowanie ulic Gen. Taczaka/ 26 Kwietnia z Derdowskiego
  • Kraków. Skrzyżowanie ul. Zakopiańska/ Wadowicka z ul. Brożka/ ks. Tischnera
  • Łódź. Skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Obywatelską
  • Piotrków Trybunalski. Skrzyżowanie al. Piłsudskiego z al. Armii Krajowej

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetleRejestrator przejazdu na czerwonym świetle CANARD

Jak działa system rejestrujący wykroczenia? Analizuje na bieżąco dane z kilku kamer. Aby udokumentować wykroczenie musi być podgląd na sygnalizatory (ustalenie, jakie światło było widoczne w chwili wjazdu na skrzyżowanie), pojazd (pełna identyfikacja tablic rejestracyjnych, marki i modelu pojazdu) oraz cały przejazd przez skrzyżowanie.

Ile kosztuje zlekceważenie czerwonego światła na sygnalizatorze? To nie tylko mandat w wysokości 500 zł, ale także aż 15 punktów karnych. Sporo, ale wykroczenie jest na tyle poważne, że znacząco rośnie ryzyko groźnego w skutkach wypadku. A dla lekceważących czerwone światło na sygnalizatorze nie powinno być taryfy ulgowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.