Widzisz kolizję, wypadek czy inne groźne zdarzenie na drodze? Wyślij zgłoszenie, by ostrzec innych. Można to zrobić nie tylko za pośrednictwem popularnego Yanosika, ale także innych aplikacji takich jak m.in. NaviExpert, Rysiek czy Waze. Im więcej informacji o tym co dzieje się na drogach, tym lepiej dla wszystkich podróżujących. W przypadku najpopularniejszego drogowego ostrzegacza w Polsce nowe zgłoszenie wpływa średnio co 3 sekundy. Wszystkie są rejestrowane i archiwizowane. Po co? To znakomite źródło analiz ruchu i najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach.
To na podstawie zgłoszeń od użytkowników eksperci Yanosika przygotowali świąteczny raport drogowy. Nie zabrakło w nim prognoz dla zmotoryzowanych. Jedna z nich nie zaskakuje. Nie jest bowiem niespodzianką, że w okresie świątecznych i noworocznych wyjazdów można oczekiwać większej aktywności policji oraz wzmożonych kontroli drogowych. Tradycyjnie funkcjonariusze sięgną po mierniki prędkości, ale także nie będą stronić od sprawdzania kierowców przy użyciu alkomatów.
Prognozy powstały na podstawie danych zgromadzonych w ciągu kilku ostatnich lat. Porównano m.in. liczbę zgłoszeń kontroli policyjnych w okresie świąt i w dni powszednie. Co się okazało? Otóż w trakcie przerwy świątecznej zarejestrowano mniej zgłoszeń. Nieznaczny wzrost odnotowano zaś już po świętach.
Na szczęście nie ograniczono się tylko do statystyk policyjnej aktywności. Sprawdzono także bazę zgłoszeń o wypadkach i kolizjach przesłanych przez użytkowników drogowego ostrzegacza. Na drogach dość spokojnie było w Wigilię oraz pierwszy dzień świąt. Wzmożony ruch w drugi dzień świąt znalazł swoje odzwierciedlenie w statystykach. Liczba zgłoszeń wzrosła. Wciąż jednak była niższa niż w porównywalny dzień powszedni.
"W ubiegłym roku odnotowaliśmy wzrost średniego dystansu na użytkownika o prawie 4 proc. w drugi dzień świąteczny. Zmotoryzowani są świadomi, że tego dnia może być niebezpiecznie na drogach, bowiem ruch jest bardziej natężony, zdarzają się wypadki lub inne sytuacje, które mogą wymusić zmianę trasy" – wyjaśniła Małgorzata Dąbrowska z Yanosika.
Wszelkie nieoczekiwane zdarzenia to dobry powód, by podczas jazdy skorzystać z odpowiedniego programu w telefonie. Bez względu na to jak dobrze znasz trasę, warto uruchomić dowolną aplikację nawigacyjną z funkcją aktualizacji danych o ruchu drogowym i utrudnieniach. Dzięki temu unikniesz korków i innych niespodzianek, które mogą znacząco wydłużyć podróż do domu. Oczywiste, nieprawdaż?