Nowy system rozwiązuje problem stary jak świat. Podziękują nie tylko rowerzyści

Rowerzyści są wszędzie? Zwłaszcza w miastach. Wysiadając z kabiny pojazdu, można ich nie zauważyć. A otwarte drzwi staną się dla cyklisty barierą nie do przebrnięcia. Takim sytuacjom ma zapobiegać nowy system Forda. Jak działa Exit Warning?

O systemach bezpieczeństwa stosowanych w autach opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Kierowca parkuje samochód, gasi silnik i gdy otwiera drzwi, podczas próby opuszczenia kabiny pasażerskiej, słyszy głośny huk. Drzwi stanęły bowiem na drodze rowerzyście. Te dwa zdania nie opisują treści internetowego filmiku, a realną sytuację, które może spotkać i spotyka kierowców na drogach.

Zobacz wideo

Kierowca otwiera drzwi i... nacina się na rowerzystę. Ford przeciwdziała temu

W Anglii, Walii i Szkocji ponad 500 osób odnosi obrażenia, uderzając w niespodziewanie otwarte na ich drodze drzwi samochodu. I to liczba mówiąca o zdarzeniach oficjalnie zarejestrowanych. Ile nie było zgłoszonych? Tego nie wiadomo. Nie wiadomo też, ile takich zdarzeń ma miejsce w Polsce. Policja nie przygotowuje bowiem aż tak szczegółowych statystyk. Oficjalna i nieoficjalna skala może być jednak duża. Dlatego Ford postanowił działać. Marka stworzyła system Exit Warning zapobiegający wypadkom podczas otwierania drzwi. I zaczyna go właśnie opcjonalnie montować w modelu Transit Custom.

Jak działa system Forda zapobiegający wypadkom z rowerzystami?

Zasada działania układu bezpieczeństwa jest dość prosta. Samochód przy pomocy radaru i sensorów monitoruje sytuację wokoło auta. Gdy wykryje przedmiot, który zbliża się do nadwozia z prędkością przekraczającą 7 km/h, ostrzeże o tym kierowcę. Uruchomi lampki w bocznych lusterkach oraz komunikat ostrzegawczy na ekranie komputera pokładowego. Po uzyskaniu stosownej informacji kierujący spojrzy w lusterko, ewentualnie rozejrzy się dookoła pojazdu i przede wszystkim wstrzyma się z otwarciem drzwi.

Czemu system będzie reagować tylko na przedmioty, które poruszają się co najmniej 7 km/h? Chodzi o to, aby układ nie był niepotrzebnie aktywowany. Aby działał tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest taka konieczność i ostrzegał o realnych zagrożeniach.
 

W jakich modelach można spotkać nowy system Forda?

System ostrzegający o rowerzystach lub innych pojazdach jest już dostępny w Fordzie Transicie Custom i Tourneo Custom. I co ciekawe, w Tourneo Custom system działa także dla bocznych rozsuwanych drzwi z tyłu. Wkrótce pojawi się także w elektrycznym Explorerze czy nowym Mustangu. Od roku 2024 marka planuje jego implementację w pozostałych modelach składających się na gamę. W ten sposób Ford chce poprawiać nie tylko bezpieczeństwo osób podróżujących wyprodukowanymi przez niego autami. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo słabszych, a w tym niechronionych użytkowników ruchu drogowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA