Przegląd samochodu - ile kosztuje w 2023 roku? Jaka kara grozi za brak przeglądu technicznego?

Przegląd samochodu jest jedną z tych rzeczy, o których kierowcy muszą pamiętać, aby być dopuszczonymi do ruchu drogowego. Niespełnienie tego obowiązku może skutkować mandatem i dodatkowymi kosztami, a przede wszystkim wywołaniem niebezpieczeństwa na drodze. Jaka jest cena przeglądu technicznego pojazdu? Ile kosztuje takie badanie w 2023 roku?

Na czym polega przegląd techniczny samochodu? Każde badanie techniczne pojazdu składa się z trzech etapów. Pierwszym jest identyfikacja samochodu, czyli sprawdzenie numeru VIN i jego zgodności z danymi wpisywanymi w dowód rejestracyjny. Następnie pracownik stacji diagnostycznej (stacji kontroli pojazdów) sprawdza dodatkowe wyposażenie auta, o ile takowe występuje - mowa o instalacji LPG lub CNG. Ostatni etap to kontrola poszczególnych układów i podzespołów oraz ich jakości pod kątem bezpieczeństwa i wpływu na środowisko.

Zobacz wideo Pędził ferrari prawie 200 km/h mostem Północnym w Warszawie. Nie miał przeglądu technicznego

Podczas przeglądu samochodu pracownik stacji kontroli pojazdów sprawdza skuteczność hamulców, ewentualne luzy w zawieszeniu, jakość i zużycie ogumienia, oświetlenie, a także stan elementów nadwozia. Kontroluje również działanie pasów bezpieczeństwa oraz układu wydechowego, sprawdza emisję zanieczyszczeń i to, czy auto ma obowiązkowe wyposażenie (trójkąt, gaśnica).

Co ile należy wykonywać przegląd techniczny samochodu?

Jeśli chodzi o nowe samochody, pierwsze badanie techniczne wykonuje się przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, a drugie badanie przed upływem kolejnych dwóch lat. Następne przeglądy należy przeprowadzać co roku.

Przegląd samochodu - cena w 2023 roku

Ile kosztuje przegląd techniczny auta? Od lat ceny przeglądu okresowego pojazdu są niezmienne i takie same na wszystkich stacjach kontroli pojazdów (jest to uregulowane przepisami prawa). I tak badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje 99 zł (tyle samo w przypadku pojazdu ciężarowego do 3,5 tony i autobusu do 15 osób).

Najmniej, bo 51 zł, płacą właściciele motorowerów. Nieco więcej - 63 zł - należy zapłacić za badanie motocykla i ciągnika rolniczego, z kolei za przyczepę do 3,5 tony - 79 zł. Najwięcej płacą posiadacze samochodów osobowych z instalacją LPG/CNG - cena badania wynosi 162 zł.

Ile trwa przegląd samochodu?

Przegląd techniczny samochodu trwa zazwyczaj do 30 minut. Często pracownicy stacji diagnostycznej są w stanie wykonać wszystkie czynności w ciągu nawet 20 minut. Dzięki temu na wizytę nie trzeba zwykle umawiać się z dużym wyprzedzeniem, choć niekiedy warto to zrobić, jeśli chcemy mieć pewność natychmiastowego rozpoczęcia przeglądu.

Jaka kara za brak przeglądu lub przegląd po terminie? Ile wynosi mandat?

Kierowca, który zamierza oddać auto na badanie techniczne po upływie terminu, powinien liczyć się z konsekwencjami. Jeśli policja lub inny organ kontroli drogowej złapie kierującego, który spóźnił się z przeglądem lub zlekceważył ten obowiązek, może wyznaczyć karę w wysokości od 1500 do nawet 5000 zł. Po otrzymaniu mandatu kierowca musi niezwłocznie (nie później niż w ciągu siedmiu dni) udać się na badanie techniczne samochodu.

Oprócz kary pieniężnej kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego (kierowca nie musi mieć przy sobie dokumentu - jego zatrzymanie odbywa się w systemie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Stanie się tak, jeśli funkcjonariusz uzna, że samochód jest w złym stanie i wyraźnie stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W takim przypadku konieczne może okazać się wezwanie lawety i odholowanie auta do warsztatu (na koszt właściciela pojazdu). Po naprawie samochód musi trafić do stacji kontroli pojazdów na dodatkowe badanie dla potwierdzenia, że usterka została usunięta. Gdy diagnosta SKP wystawi pozytywną ocenę, dowód rejestracyjny zostanie zwrócony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.