Wymiana opon na zimowe 2023. Kiedy wymienić ogumienie? Ile to kosztuje? [CENY]

Jesień i wczesna zima to okresy, w których kierowcy muszą pamiętać o zmianie ogumienia. Jest to ważne przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Ile kosztuje wymiana opon na zimowe w Polsce 2023? Kiedy wymienić opony na zimowe? Podpowiadamy.

Kiedy wymienić opony na zimowe? Na co zwrócić uwagę?

Przyjęło się, że opony na zimowe należy zmienić w chwili, gdy temperatura na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymuje się poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Może zatem zdarzyć się tak, że moment ostrzegawczy przyjdzie już w październiku, a może być i tak - jeśli ciepła aura utrzyma się przez dłuższy czas - że nadejdzie w grudniu. Wszystko zależy więc od pogody.

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Podobnie wygląda sprawa co do tego, do kiedy należy jeździć na zimowych oponach. Sytuacja jest tu analogiczna - gdy tylko na zewnątrz temperatura zacznie utrzymywać się na poziomie powyżej siedmiu stopni, najlepiej wymienić ogumienie na letnie. Specjaliści zdecydowanie odradzają całoroczną jazdę na zimowych oponach, ponieważ na rozgrzanym asfalcie nie zapewniają one odpowiednich osiągów.

Wszystko zatem zależy od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić opony na zimowe jeszcze zanim zrobi się zimno. Będzie to już jednak moment graniczny, w którym koniecznie trzeba będzie pamiętać o obowiązkowej wymianie.

Wymiana opon na zimowe - cena w 2023 roku

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe? To, ile będziemy musieli zapłacić za wymianę ogumienia na zimowe, jest uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ na cenę ma rodzaj felgi i rozmiar samych opon, a także miasto, w którym dokonujemy wymiany. Nie jest niespodzianką, że nieco głębiej do portfela muszą sięgać mieszkańcy większych miast.

Jak wynika z analizy serwisu Oponeo, wymiana najpopularniejszego rozmiaru opon 205/55 R16 najdroższa jest Szczecinie (40,26 zł), Kielcach (36,70 zł), we Wrocławiu (36,52 zł) oraz w Gdyni (35,93 zł). Z drugiej strony, średnio najmniej za wymianę zapłacimy w Radomiu (26,33 zł), Częstochowie (28,33 zł), Lublinie (30,87 zł) i Rzeszowie (30,89 zł).

Jeśli chodzi o felgi stalowe, za wymianę 15-calowych średnio najwięcej zapłacimy w Szczecinie (36 zł), Gdyni (33 zł), Wrocławiu (32 zł) oraz Gliwicach, Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Sosnowcu czy Warszawie (31 zł), a najmniej w Radomiu (22 zł), Częstochowie (25 zł), Lublinie (26 zł) oraz Bydgoszczy i Rzeszowie (29 zł). Wymiana 16-calowych felg z kolei będzie najdroższa w Szczecinie (37 zł), Wrocławiu Kielcach i Gdyni (po 34 zł), a najtańsza w Częstochowie (26 zł), Lublinie (28 zł) oraz Łodzi i Rzeszowie (29 zł). Jeśli chodzi o 17-calowe stalowe felgi, najwyższe ceny obowiązują w Szczecinie (41 zł) i Gdyni (38 zł), a najniższe w Radomiu (26 zł) i Częstochowie (29 zł).

Podobne ceny dotyczą wymiany opon na feldze aluminiowej. Za 15-calowy rozmiar najwięcej zapłacimy w Szczecinie (41,85 zł), a najmniej w Radomiu (24 zł). W przypadku 16-calowych ceny wahają się od 27 zł w Radomiu do 43,76 zł w Szczecinie, a 17-calowych od 31,50 zł w Radomiu do 49,44 zł w Szczecinie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.