Start programu "Rozświetlamy Polskę". Miliard zł dla gmin na wymianę oświetlenia

Dziś (poniedziałek 28 sierpnia) rusza nabór w ramach nowego programu rządowego "Rozświetlamy Polskę". Do rozdysponowania jest około 1 mld złotych, na modernizację oświetlenia na terenie całej Polski. Samorządy mogą ubiegać się o środki do 18 września b.r.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program „Rozświetlamy Polskę" to nowa rządowa inicjatywa, która przyspieszy modernizację infrastruktury oświetlenia dróg na terenie całej Polski. Nabór wniosków zaplanowano na dziś - 28 sierpnia. W puli jest ponad miliard złotych

- informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Zobacz wideo Paulina Matysiak o samorządach, które warto naśladować ws. zbiorkomu

Szacowana przez ministerstwo ilość opraw oświetlenia drogowego wynosi około 3,4 mln. Znaczna większość z nich to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 wat. Na obecne potrzeby rozświetlania dróg zużywane są obecnie ok. 3 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej rocznie. – Szacuje się, że dzięki programowi gminy zaoszczędzą ponad 1 mld zł w ciągu roku, nastąpi również redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln t i zużycia energii o 1,58 TWh.

Program został skierowany do gmin: miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich oraz związków międzygminnych. Poziom dofinansowania dla samorządu wyniesie 80% wartości inwestycji, przy wkładzie własnym gminy na poziomie 20%. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką będzie mogła wnioskować gmina wyniesie 4 mln zł. Nabór trwa od 28 sierpnia do 18 września w ramach dziewiątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a budżet to około 1 mld zł.

Zalety nowych lamp. LED-y to widoczne oszczędności

Kluczowym w przypadku użytkowania technologii LED jest niższe zużycie energii elektrycznej, niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Ma też dłuższą żywotność, niż tradycyjne źródło światła. Gminy poniosą więc niższe koszty zarówno w kwestii utrzymania jak i konserwacji iluminacji. Montowanie nowoczesnych opraw nad drogami umożliwia dostosowanie natężenia mocy oświetlenia w zależności od ruchu na drodze. 

Wstęp do Smart City. Także dla najmniejszych gmin

Wprowadzenie zmian w tym zakresie to również wstęp do całkowicie nowych możliwości-wykorzystania sieci do przesyłu danych, monitoringu zanieczyszczenia powietrza, montowania urządzeń do nadzoru ruchu i miejsc parkingowych oraz umieszczania prostych stacji ładowania pojazdów. Tak oto powstaną prawdziwe Smart City nawet w najmniejszej gminie. Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.