To jeden z najczęściej spotykanych elementów przy drogach. To ogromna pomoc dla kierowcy

Trudno przeoczyć biało czerwone słupki rozstawione przy drogach w całej Polsce. Wbrew pozorom pełnią nie tylko rolę informacyjną, by szybko zorientować się, na jakiej drodze się znajdujesz. Są kluczowe szczególnie w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń, gdy podróżujący potrzebują pomocy.

Zgodnie z definicją biało czerwony słupek drogowy to urządzenie bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Spełnia wiele ról. Podstawową jest ułatwienie kierowcy orientacji co do szerokości i przebiegu drogi. Słupki szczególnie przydają się w nocy przy ograniczonej widoczności, kiedy kierowcy trudniej dostrzec granicę nawierzchni i pobocza. Dzięki przydrożnym elementom z odblaskami może bezpieczniej kontynuować podróż.

Zobacz wideo Moto Vlog. Byliśmy na zlocie fanów modelu T podczas VW Bus Festival [autopromocja]

Słupki wykorzystywane są także do pikietażu drogowego. Wówczas pełnią rolę informacyjną. Wbrew pozorom wszystkie informacje znajdujące się na powierzchni elementu infrastruktury są bardzo ważne. Mają one szczególnie istotne znaczenie w sytuacji, gdy potrzebujesz pomocy (np. uczestniczysz w wypadku czy kolizji). Dzięki danym ze słupka łatwo określić lokalizację, w której się znajdujesz.

Jak zgłosić zagrożenie na drodze?Jak zgłosić zagrożenie na drodze? GDDKiA

Jak odczytać dane na słupku pikietaż drogowego?

Na samej górze widoczny jest numer drogi (np. 22 to droga krajowa DK22). Poniżej znajduje się lokalizacja, czyli kilometr i metr drogi (liczony co 100 metrów). W przypadku słupków stawianych przy autostradach stosowane jest także oznaczenie telefonu i kierunek do najbliższej kolumny z telefonem alarmowym do wezwania pomocy.

Wbrew pozorom słupki niestety nie są wszędzie stosowane. Umieszczane są przede wszystkim wzdłuż dróg najważniejszych kategorii jak krajowe i wojewódzkie. Rzadziej spotykane są zaś na powiatowych i gminnych (najłatwiej spotkać je w obrębie zakrętów) oraz na terenie miast. Nie zawsze instalowane są także na tych odcinkach dróg, gdzie chodniki znajdują się przy samej krawędzi jezdni.

Niestety przy polskich drogach nietrudno o zniszczone czy uszkodzone słupki. Zazwyczaj szkody następują w przypadku kolizji drogowych czy transportów wielkogabarytowych. O uszkodzenia łatwo także w okresie zimowym podczas odśnieżania dróg.

Więcej o: