Pracownicy centrum automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym (CANARD) nie narzekają na brak zajęć podczas tegorocznych wakacji. Ich pierwsze tygodnie (od 24 czerwca do końca lipca 2023 r.) to ponad 125,6 tys. ujawnionych naruszeń. Nietrudno zgadnąć, że niemal wszystkie (aż 122 tys. przypadków) dotyczą jazdy z niedozwoloną prędkością. Okazuje się, przy tym, że coraz mniej jest kierowców, którzy poruszają się znacznie przekraczają przepisy. Zaledwie 0,16 proc. wszystkich zarejestrowanych zdarzeń dotyczy jazdy z prędkością powyżej 70 km/h ponad limit. To zaledwie 199 przypadków w całym kraju. Niewiele, nieprawdaż?
- Zdecydowana większość kierujących, jeśli przekracza prędkość, to w najniższym progu przekroczenia, a więc pomiędzy 11 a 20 km/h więcej niż pozwalają na danym odcinku drogi przepisy. Ta grupa kierowców stanowiła ok. 62 proc. wszystkich, których pojazdy zarejestrował w tym okresie system CANARD - powiedziała w rozmowie z Moto.pl Monika Niżniak, zastępca dyrektora Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
W wakacyjnych statystykach znów wyróżniają się najnowsze fotoradary. Najbardziej zapracowanym urządzeniem pierwszego miesiąca letnich wakacji został fotoradar z Poznania. Urządzenie przy ulicy Głogowskiej działa zaledwie od kilku tygodni (uruchomiono je 26 czerwca 2023 r.), a już zarejestrowano ponad 2,2 tys. przypadków jazdy z niedozwoloną prędkością. Poznański fotoradar uwiecznił także pierwszego wakacyjnego rekordzistę. Kierujący Mercedesem przekroczył dozwoloną prędkość aż o 87 km/h. Na odcinku z ograniczeniem do 50 km/h rozpędził się aż do 137 km/h. Do sprawcy wysłano mandat w wysokości 2,5 tys. zł i nałożono 15 punktów karnych.
Drogowych piratów nie zabrakło także na obwodnicy Białobrzegów (to jeden z najnowszych odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce). Od początku czerwca wpadło 5 kierowców, którzy jechali z prędkością wyższą o ponad 61 km/h niż dopuszczalna na kontrolowanym odcinku. Niemal połowa przyłapanych zmotoryzowanych (48 proc.) jechała zaś z prędkością wyższą zaledwie o 11-20 km/h. Znamienne, że urządzenie dość szybko podziałało na podróżujących. Jeszcze w czerwcu (od 6 czerwca do 6 lipca 2023 r.) OPP zarejestrowało ponad 9,9 tys. wykroczeń. W kolejnym miesiącu (od 7 lipca do 6 sierpnia 2023 r.) liczba wykroczeń znacząco spadła. OPP wówczas wykonał ok. 3,5 tys. zdjęć.
Swoją rolę skutecznie spełnia także nowy odcinkowy pomiar prędkości w tunelu pod Świną. W ciągu pierwszego miesiąca odnotowano zaledwie 190 przypadków złamania przepisów. Większość kierowców (aż 65 proc.) otrzyma (lub już otrzymała) pamiątkowe zdjęcia za jazdę z prędkością o 11-20 km/h wyższą niż dopuszczalna. Jak dotąd, rekordzistą tunelu jest kierujący samochodem marki Hyundai. Zarejestrowane wykroczenie to prędkość o 32 km/h ponad limit. Otwartą kwestią pozostaje, jak długo będzie zajmować pierwsze miejsce w niechlubnym wakacyjnym rankingu. Do końca wakacji zostało jeszcze trochę czasu.