Jeździsz szybko autem osobowym? Nie tylko policja wlepi mandat, ale także patrol GITD

Nie tylko policja korzysta z nieoznakowanych radiowozów. Drogowe patrole w samochodach bez oznakowania prowadzi także GITD. Myślisz, że zatrzymują tylko kierowców ciężarówek? Nic bardziej mylnego, o czym przekonał się kierowca Audi, który na drodze ekspresowej jechał zdecydowanie za szybko.

Wbrew pozorom funkcjonariusze Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) skupiają się nie tylko na największych pojazdach takich jak autobusy, ciężarówki czy większe auta dostawcze. Służba zwraca również uwagę na kierujących samochodami osobowymi. Zwykle jednak decyduje się na interwencję w sytuacji rażącego naruszenia przepisów drogowych. Przed laty byłem świadkiem, jak patrol w nieoznakowanym Fordzie zwrócił uwagę na drogowego pirata, który wyprzedzał nie tylko na linii podwójnej ciągłej, ale także na przejściach dla pieszych. Szczęśliwie udało się zatrzymać krewkiego kierowcę. Interweniują także patrole oznakowane w charakterystycznych zielonych busach.

Zobacz wideo Centymetry od czołowego zderzenia z motocyklistą!

O tym, że lepiej nie lekceważyć patroli GITD przekonał się także kierowca Audi. Na drodze z ograniczeniem do 80 km/h jechał z prędkością ponad 150 km/h. Niewykluczone, że czuł się bezkarny, gdyż poruszał się odcinkiem drogi ekspresowej. Zapewne nie spodziewał się, że jego wyczyny rejestruje załoga GITD w nieoznakowanym Fordzie (zmierzono 154 km/h). Na S19 w pobliżu Sokołowa Małopolskiego doprowadzili do zatrzymania (do zdarzenia doszło we wtorek 15 sierpnia 2023 r.).

Recydywa kosztuje. Bardzo dużo kosztuje

Spotkanie z patrolem GITD okazało się bardzo kosztowne dla kierującego Audi. Podczas kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że już wcześniej był zatrzymany i ukarany z powodu jazdy z nadmierną prędkością. Stąd wymierzyli karę w ramach recydywy. Sprawca przyjął zatem mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

Nieoznakowany patrol GITD zatrzymał kierowcę AudiNieoznakowany patrol GITD zatrzymał kierowcę Audi GITD

Zgodnie z aktualnymi przepisami podwyższona stawka mandatu obowiązuje w przypadku, gdy kierowca w ciągu dwóch lat popełnia ponownie to samo wykroczenie drogowe. W przypadku zbyt szybkiej jazdy oznacza to przekroczenie dopuszczalnej prędkości o min. 31 km/h (wówczas zamiast 800 zł mandat wynosi 1,6 tys. zł). Najwyższa stawka to 5 tys. zł, która dotyczy jazdy z prędkością o 71 km/h i więcej ponad obowiązujący limit.

Na jakie podstawie funkcjonariusze GITD mogą kontrolować samochody osobowe. Kwestię uprawnień reguluje art. 129a prawa o ruchu drogowym.

Art.  129a. prawa o ruchu drogowym
1. Kontrola ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem:
1) który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
2) w zakresie badania w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu,
3) który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu:
a) przyrządów kontrolno-pomiarowych,
b) przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących,
4) który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa,
5) który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych,
6) który wykonuje transport odpadów w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
- należy również do Inspekcji Transportu Drogowego.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.