"Jedź łośtrożnie i broń bobrze bez kasku". Podlaskie z pomysłową kampanią dla rowerzystów

Jak zachęcić rowerzystów do jazdy w kasku? Można straszyć zdjęciami rannych w kolizjach czy wypadkach albo sięgnąć po pomoc celebrytów. Województwo Podlaskie znalazło inne rozwiązanie. Bohaterami nowej akcji społecznej zostały zwierzęta. Kreatywności nie zabrakło także podczas wymyślania haseł.

Na Podlasiu nie mają wątpliwości. "W Podlaskiem jeżdżę z kaskiem". Oto jedno z haseł pomysłowej kampanii skierowanej do rowerzystów. Autorzy przekonują, że ze względów bezpieczeństwa lepiej jeździć w kasku. Mogą tylko apelować, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami kaski nie są wymagane podczas jazdy na rowerze.

Zobacz wideo Policja z użyciem dronów wyłapuje łamiących przepisy cyklistów i pieszych. W kilka chwil wpadło 14 rowerzystów

Tylko nieliczne kraje na świecie wprowadziły odpowiedni obowiązek dla dzieci lub w niektórych przypadkach także i dla dorosłych (m.in. Austria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Szwecja). Znamienne, że nawet europejskie stowarzyszenie ECF (European Cyclist Federaion) jest przeciwne nowelizacji przepisów, by kaski stały się obowiązkowym wyposażeniem każdego rowerzysty (jednym z argumentów jest zniechęcanie do jazdy na rowerze).

Otwartą kwestią pozostaje czy apel twórców kampanii zostanie wysłuchany. Nie jest tajemnicą, że w Polsce nie ma obowiązku jazdy rowerem w kasku. Obowiązkowe są zaś inne elementy. Jakie?  Kluczowe jest oświetlenie i sprawne hamulce. Szczegółowe regulacje znajdziesz w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

  • Światło przednie białe lub żółte (migające lub świecące ciągle)
  • Tylne czerwone światło odblaskowe (kształt inny niż trójkąt)
  • Tylne czerwone światło pozycyjne
  • Światło tylne (migające lub świecące ciągle)
  • Min. jeden sprawny hamulec
  • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy

Obowiązkowe wyposażenie roweruObowiązkowe wyposażenie roweru Policja

Policja zaleca jeszcze kask i kamizelkę odblaskową. - Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze – czytamy w policyjnym komunikacie. Trudno się nie zgodzić. Sam wolę chronić głowę podczas jazdy rowerem niż narażać się na ryzyko poważnego urazu podczas nieszczęśliwego upadku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.