Mobilizacja policji w całej Europie. W Polsce odczują to kierowcy. Łatwiej o mandat

Tuż przed weekendem policja znów zaktywizowała się na drogach w całej Polsce. W piątek 11 sierpnia 2023 r. ruszyła akcja prędkość w ramach międzynarodowej inicjatywy ROADPOL. Łatwiej nie tylko o stacjonarne kontrole prędkości, ale także nieoznakowane policyjne radiowozy grup Speed i patrole wykorzystujące drony.

W pierwszej połowie sierpnia coraz łatwiej spotkać policyjne patrole przy drogach. I to nie tylko w Polsce. Od 7 do 13 sierpnia 2023 r.  trwa międzynarodowa policyjna akcja koordynowana przez ROADPOL — europejską organizację policji ruchu drogowego. Kryptonim sierpniowej akcji jest dość wymowny – prędkość.

Zobacz wideo Moto Vlog. Byliśmy na zlocie fanów modelu T podczas VW Bus Festival [autopromocja]

W Polsce (KGP wybrała termin 11 sierpnia 2023 r.) akcja prędkość oznacza wzmożone kontrole prędkości nie tylko w formie statycznej (patrol przy drodze korzysta z ręcznego miernika prędkości), ale także przy użyciu nieoznakowanych radiowozów. Komenda Główna Policji ostrzega, że kontrole statyczne i dynamiczne zaplanowano ze "szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość". W policyjnym komunikacie czytamy, że to właśnie prędkość jest przyczyną poważnych wypadków drogowych, w których ginie najwięcej osób.

Policjanci wraz z ks. kapelanem policji prowadzili kontrole drogowePolicjanci wraz z ks. kapelanem policji prowadzili kontrole drogowe Fot. KPP Słupca

Kontrola drogowa (zdjęcie ilustracyjne)Kontrola drogowa (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Policja

Policyjna kontrola drogowa (zdjęcie ilustracyjne)Policyjna kontrola drogowa (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PolicjaA z jaką dozwoloną prędkością można jeździć po naszym kraju? KGP przygotowała odpowiednią ściągawkę dla zapominalskich kierujących samochodami osobowymi, ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz motocyklami.

  • Strefa zamieszkania – 20 km/h
  • Prędkość w obszarze zabudowanym – 50 km/h
  • Prędkość poza obszarem zabudowanym na drodze jednojezdniowej – 90 km/h
  • Prędkość poza obszarem zabudowanym na drodze dwujezdniowej (min. dwa pasy dla jednego kierunku ruchu) – 100 km/h
  • Prędkość na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h
  • Prędkość na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h
  • Prędkość na autostradzie – 140 km/h

Policjanci przypominają, że prędkości dopuszczalnej nie należy mylić z bezpieczną. Według KGP – "bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do obowiązujących limitów prędkości, natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności".

Mandaty drogowe od 50 zł w górę

Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości? Najniższa stawka w wysokości 50 zł dotyczy kierowców przekraczających prędkość do 10 km/h ponad limit. Najwyższa to 2,5 tys. zł (5 tys. zł w przypadku recydywy) za jazdę z prędkością wyższą niż 70 km/h (ponad limit ustalony na danym odcinku drogi). W przypadku punktów karnych funkcjonariusz może przyznać od 1 (przekroczenie do 10 km/h) do 15 punktów (ponad 70 km/h względem obowiązującego ograniczenia). 

Sierpniowa akcja prędkość nie jest ostatnim międzynarodowym przedsięwzięciem w tym roku. W kolejnych miesiącach ROADPOL zaplanował jeszcze akcje RSD (dni bezpieczeństwa – wrzesień), FOTR (skupienie na drodze – październik), T&B (ciężarówki i autobusy – listopad) oraz A&D (alkohol i narkotyki – grudzień). Każda z nich potrwa kilka dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.