Nowe laserowe mierniki prędkości już w policji. Zobacz gdzie "suszą"

Polska drogówka konsekwentnie się zbroi. Do jednostek policji kujawsko-pomorskiej trafiło 10 nowo zakupionych mierników prędkości. To tzw. laserowe suszarki TruCAM II, które przeznaczono do wybranych komend. Najwięcej przekazano do Torunia.

Niemal 430 tys. zł. Tyle wydano na zakup 10 laserowych mierników prędkości LTI 20/20 TruCAM II na potrzeby policji z województwa kujawsko-pomorskiego. Nietrudno policzyć, że za jeden miernik trzeba było zapłacić ponad 42,9 tys. zł. Niemało. Zakup nie obciążył jednak budżetu policyjnego. Całe przedsięwzięcie sfinansowano bowiem ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa.

Zobacz wideo Ducati Scrambler Next-Gen Icon - coś więcej, niż motocykl [autopromocja]

- Mierniki służą przede wszystkim bezpieczeństwu użytkowników dróg, których Państwo pilnując porządku na drogach, uchronicie przed kalectwem, śmiercią, przed wypadkami, bo zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, nadużywający prędkości. A to nadużycie prędkości wcale nie kończy się nie tylko tragedią dla tego, który spowodował wypadek, ale bardzo często niewinnych ludzi, przechodniów, rowerzystów, kierowców innych samochodów. Dlatego niech służy ten sprzęt wszystkim, którzy wykonują swoje obowiązki sumiennie tak, aby rzeczywiście poprawiało się bezpieczeństwo na naszych drogach – powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Policyjny pomiar prędkości laserowym miernikiem TruCAMPolicyjny pomiar prędkości laserowym miernikiem TruCAM Policja

Policyjny pomiar prędkości laserowym miernikiem TruCAMPolicyjny pomiar prędkości laserowym miernikiem TruCAM Policja

Policyjny pomiar prędkości laserowym miernikiem TruCAMPolicyjny pomiar prędkości laserowym miernikiem TruCAM PolicjaPiotr Leciejewski, komendant wojewódzki policji przekonywał, że to wkład w poprawę bezpieczeństwa jak i duża korzyść dla społeczeństwa - 10 dodatkowych urządzeń najnowocześniejszych do mierzenia prędkości to duży komfort pracy dla samych policjantów, ale też myślę, że dla społeczeństwa, dla użytkowników dróg, dla kierowców, którzy bez cienia wątpliwości będą mogli zobaczyć ewentualne przekroczenie, bądź też jazdę zgodnie z przepisami -.

Nowe mierniki to wielofunkcyjne kompaktowe urządzenia. Pełnią rolę wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości. Jakość sekcji optycznej jest na tyle wysoka, że w sprzyjających warunkach oświetleniowych można zidentyfikować twarz kierującego. W trakcie pomiaru zbierają komplet dowodów co oznacza nie tylko odczyt prędkości, ale także obraz, by zidentyfikować pojazd.

10 laserowych mierników trafi do wybranych jednostek na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Najwięcej trafi do Torunia (3 egz.), Inowrocławia (2 egz.) i Lipna (2 egz.). Po jednej sztuce otrzymają komendy powiatowe w Golub-Dobrzyniu, Chełmnie i Aleksandrowie Kujawskim.

Czy nowe urządzenia wpłyną na policyjne statystyki? W pierwszym półroczu drogówka odnotowała 97,7 tys. przekroczeń prędkości. Wśród nich aż 442 dotyczyło przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h. Tyle też praw jazdy zatrzymano w tym czasie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.