Autostradami bezpieczniej

Niemal, co trzeci polski kierowca nigdy w życiu nie jechał autostradą. Właśnie, dlatego wielu nie wie, jak bezpiecznie się poruszać po takiej drodze. Problem dostrzegają właściciele polskich autostrad. Autostrada Wielkopolska wystartowała właśnie z programem "A2, że bezpiecznie"

Jazda autostradą pod prąd zdarza się niemal codziennie. Co gorsze, na taki pomysł wpadają często zawodowi kierowcy ciężarówek. Nie powinno to jednak nas dziwić, gdy spojrzymy na wyniki naszego sondażu. Okazuje się, że aż 32 proc. respondentów nigdy w życiu nie jechało autostradą.

Pod prąd na autostradziePod prąd na autostradzie Pod prąd na autostradzie Tak wygląda skrajna głupota - absurdy na A2

Kolejne 24 proc. głosujących zatrzymywało się na autostradzie poza miejscami do tego wyznaczonymi.

Analizując wyniki sondażu, im dalej tym tylko gorzej. Nie zważając na zakazy, powodując zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi aż 18 proc. kierowców cofa na autostradzie, a 17 proc. zawraca. Piesi też dokładają się do niechlubnych statystyk. Aż 9 proc. respondentów zdarzyło się przejść przez autostradę w poprzek.

O tym, czy ważna jest umiejętność jazdy autostradami, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak informuje Robert Nowak, Prezes Zarządu AWSAII w ciągu ostatnich 5 lat, dzięki autostradom aż o 25% poprawiło się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W 2007 r. na wszystkich drogach krajowych, ekspresowych i autostradach doszło do 10 536 wypadków, w 2011 było to 7991. (dane GDDKiA) . Dzięki A2, blisko o 50% poprawiło się bezpieczeństwo na alternatywnej DK92. W 2009r. doszło na niej do 239 wypadków (52 zabitych, 320 rannych), a w 2011r. były 142 wypadki (36 zabitych, 179 rannych). To kolejny dowód na to, że zamiast ustawiać kolejne fotoradary, trzeba w pierwszej kolejności budować drogi.

Od kilku lat obserwujemy rozwój sieci drogowej. Zależy nam aby,  każdy kierowca otrzymał informacje, jak bezpiecznie, sprawnie, z poszanowaniem innych uczestników ruchu poruszać się po autostradach. Właśnie w  tym celu przygotowaliśmy video porady. Mamy nadzieję, że te informacje zaciekawią kierowców oraz uświadomią jak drobne zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń mogą podnieść bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Przy okazji programu "A2, że bezpiecznie" chcemy zachęcić wszystkich do rozwijania swoich drogowych kompetencji. Bądźmy kierowcami z wyobraźnią" - apeluje Andrzej Rogoziński, Prezes Szkoły Auto Skoda.

W ramach programu "A2, że bezpiecznie" wyodrębnione zostały 4 sekcje prezentujące najważniejsze czynności, jakie kierowca powinien wykonać przed zimową podróżą autem. Akcja będzie prowadzona przez okres ferii zimowych 2013r. tj. od 14 stycznia do 24 lutego. Koncesyjna A2 w tym czasie będzie główną arterią komunikacyjną dla wszystkich wybierających się na urlop zagranicą.

O czym zatem warto pamiętać podrużując autostradami? Warto przypomnieć sobie instrukcję autostrady i podstawowe zasady na niej panujące. Na autostradach obowiązuje zakaz zatrzymywania (poza miejscami do tego wyznaczonymi), cofania, zawracania, holowania innych pojazdów. W razie awarii należy zatrzymać auto na pasie awaryjnym i jak najszybciej wezwać pomoc. Konieczne jest także wystawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej (przynajmniej 100 m) odległości. W Polsce na autostradach nie ma obowiązku noszenia kamizelek odblaskowych. Taki przepis jest w np. Austrii i Czechach.

 

Patronat medialny nad programem "A2, że bezpiecznie" objęła Gazeta Wyborcza, gazeta.pl., magazyn FLOTA, moto.pl, Telewizja WTK, epoznan.pl. Patronat honorowy Komeda Miejska Policji w Poznaniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.