Rowerzyści giną w martwym polu

Wypadki z udziałem rowerzystów, bez względu na sprawcę, są groźne przede wszystkim dla nich samych. Szczególnie niebezpieczne są zdarzenia drogowe z udziałem samochodów ciężarowych - w co szóstym takim wypadku ginie człowiek

Do większości wypadków z udziałem rowerzystów przyczyniają się inni użytkownicy dróg, w szczególności kierowcy aut osobowych. Jednakże to kolizja z dużymi pojazdami jest dla rowerzystów szczególnie niebezpieczna. W ubiegłym roku doszło do 184 wypadków spowodowanych przez kierowców ciężarówek. Zginęło w nich 29 osób, co oznacza, że statystycznie w co 6. wypadku była ofiara śmiertelna. Dla porównania, w przypadku zderzenia w samochodem osobowym zgon był notowany statystycznie co 21 wypadków.

>>> Audi A2 - ciekawy samochód z drugiej ręki <<<

Ze względu na swoją masę, wielkość oraz prędkość, samochody ciężarowe są szczególnie niebezpieczne dla osób poruszających się na rowerze. Nie musi wcale dojść do kolizji pojazdów. Dla rowerzystów groźny może być zaledwie pęd powietrza jadącego ze znaczną prędkością pojazdu ciężarowego. Z tego względu kierowcy dużych aut powinni szczególnie uważać wyprzedzając rower i zachować od niego większą odległość - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault

Uwaga na M otocykle!

Szczególnie niebezpieczna dla rowerzysty jest sytuacja, w której duży pojazd znajdujący się obok skręca w prawo. W przypadku ciężarówek rowerzysta będący przy krawędzi pasa może być niewidoczny dla kierowcy, ponieważ znajduje się w martwym polu - te tworzą się zarówno bezpośrednio obok pojazdu, jak i nieznacznie z przodu po prawej. W Holandii prawie jedna trzecia wypadków z udziałem samochodów ciężarowych i rowerzystów, podczas których dochodzi do poważnych obrażeń ciała, ma miejsce w martwym polu przy skręcie w prawo.

Warto wiedzieć, że skręcając w prawo, samochód ciężarowy może najpierw podjechać bliżej lewej krawędzi, tworząc znaczną przestrzeń między pojazdem a krawężnikiem. Jednak w trakcie skrętu ciężarówka znów podjedzie bardzo blisko krawężnika. Znajdującemu się tam rowerzyście może grozić niebezpieczeństwo.

>>> Mercedes R klasa - alternatywa dla miniwana - ogłoszenia <<<

Warto korzystać z przepisu, który wszedł w życie w ubiegłym roku i zezwala rowerzystom na ustawianie się na środku pasa przed skrzyżowaniem. Rower jest bardziej widoczny, a co więcej taka pozycja nie pozwala innemu pojazdowi na zajęcie miejsca obok na tym samym pasie.

Porady dla rowerzystów: - Pamiętaj, że kierowca może Cię nie zauważyć. - Unikaj jazdy obok ciężarówki - szczególnie w pobliżu skrzyżowań, nawet jeśli przestrzeń między krawężnikiem a pojazdem jest duża. - Nie zakładaj, że pojazd jedzie prosto, nawet gdy nie ma włączonego kierunkowskazu. - Dojeżdżając do skrzyżowania najlepiej ustaw się na środku pasa - polskie prawo na to zezwala. To sprawia, że rower jest bardziej widoczny i powoduje, że obok Ciebie na tym samym pasie nie ustawi się auto. - Kiedy stoisz na pustym skrzyżowaniu, a obok Ciebie na tym samym pasie jednak zatrzyma się ciężarówka, pozwól jej odjechać pierwszej, aby upewnić się czy jedzie prosto, czy też skręca.

Porady dla kierowców: - Pamiętaj, że w przypadku braku ścieżki dla rowerów biegnącej wzdłuż drogi rowerzysta ma obowiązek jazdy po ulicy. - Podczas wyprzedzania rowerzysty należy zachować odstęp. - Rowerzyści mają prawo omijania stojącej kolumny aut stojących w korku z prawej strony. Miej to na względzie. - Agresja rodzi agresję. Zajeżdżając drogę (np. w korku) powodujesz, że rowerzysta szuka wolnego miejsca i kluczy pomiędzy pasami. Zamiast blokować, zrób mu miejsce. Wszystkim będzie się lepiej jeździć po naszych drogach.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault, policja.pl, European Cyclists' Federation

ZOBACZ TAKŻE:

Upał spowalnia reakcje kierowcy

Bezkarni rowerzyści

Łada - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.