Wychowujemy piratów drogowych

75 proc. rodziców wścieka się podczas jazdy, 54 proc. krzyczy a kolejne 41 kłóci między sobą przy dzieciach. W samochodzie nie dajemy dobrego przykładu najmłodszym. Czy taką postawą rodzice wychowują piratów drogowych?

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Continental zdaniem młodych pasażerów ich rodzice bardzo często wykazują brak koncentracji za kierownicą (ponad 40 proc). Co więcej 21 proc. rodziców w obecności dzieci korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy (bez zestawu głośnomówiącego). Mimo to zdecydowana większość małych pasażerów jest zadowolona ze stylu jazdy rodziców i czuje się bezpiecznie na drogach.

W badaniu, dzieci zwracają uwagę na różnicę w zachowaniu za kierownicą między ojcem a matką. Chociaż 73 proc. dzieci przyznało, że ich tata jeździ szybciej niż mama, a jedna trzecia opisała zachowanie ojców jako bardziej agresywne, to wolą oni styl jazdy ojca. Uważają również swoje matki za mniej doświadczonych kierowców (42%).

Dzieci w samochodzieDzieci w samochodzie Jerzy Nogal Zapnij dziecko w foteliku | Poradnik

Małe dzieci już wkrótce staną się kierowcami, dlatego rodzice powinni dawać im przykład jak należy postępować na drodze. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że większość z nich nie bierze tej odpowiedzialności na poważnie. Szczególnie, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa drogowego jest o 38% wyższa w przypadku dzieci, których rodzice mają więcej niż trzy wykroczenia drogowe na koncie - komentuje wyniki badań Dr. Ralf Cramer, Członek Zarządu Continental.

Krzyki i kłótnie rodziców za kierownicą nie pozostają bez wpływu na psychikę dziecka. Prawie jedna czwarta z nich czuje się z tego powodu zdenerwowana. Obawy u dzieci rodzi również zbyt duża prędkość jazdy. Jak pokazują badania więcej niż jedna trzecia dzieci prosi rodziców, aby zwolnili, a ponad dwa procent dzieci boi się wsiadając do samochodu z rodzicami. Brak komfortu odczuwa już blisko 10 proc. dzieci.

Jak wynika z badania, ponad 10 proc. dzieci uczestniczyło w wypadku, gdy za kierownicą siedział ojciec, niespełna 9, gdy prowadził matka. Ponad połowa respondentów przyznała, że zwraca uwagę kierowcy na to, że nie podoba się jej styl jazdy. To duża odwaga.

Dzieci mają także preferencje, co do modelu i typu auta, jakie powinni kupić ich rodzice. "Fajnieszy" samochód chciałaby mieć ponad połowa badanych dzieci, aż 36 proc. wybrałaby swoim rodzicom auto sportowe.

Następnym razem, podczas jazdy z dzieckiem, lepiej, więc pamiętać, że nasze zachowanie jest pod stałą obserwacją. Lepiej zdjąć nogę z gazu, odłożyć rozmowę telefoniczną i np. pośpiewać z małym pasażerem.

Badanie zostało przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie Continental we współpracy z Fundacją "Bezpieczna Droga" z Dolnej Saksonii wśród 500 dzieci w wieku 4 - 16 lat.

Źródło: Continental

ZOBACZ TAKŻE:

Dzieci wolą auta sportowe  - aktualne ogłoszenia

Kolizja z obcokrajowcem - co robić?

Pierwsza pomoc - jak jej udzielać

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.