Korek oznacza stres?

Duże natężenie ruchu czy ryzyko opóźnień związane z jazdą w korku mogą skutkować podwyższeniem ciśnienia krwi, które prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Jak radzić sobie wtedy ze stresem? Można zastosować techniki relaksacyjne, a przede wszystkim nie wolno doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji na drodze

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, które ujawniły występowanie ukrytego stresu podczas prowadzenia samochodu po zatłoczonej jezdni. Może on negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne (źródło: yorkshirepost.co.uk ).

Jazda w korku to jazda w trudnych warunkach, która wymaga ostrożności i rozwagi - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Z drugiej strony wyniki uzyskane przez kanadyjskich naukowców pokazują, że jadąc do pracy większy stres jest odczuwany podczas przemieszczania się w warunkach niewymagających wzmożonej uwagi, ponieważ kierowcy mają czas na myślenie o problemach zawodowych, które zwykle powodują większe zaniepokojenie niż prowadzenie samochodu (źródło: drivers.com ).

Czy wiesz, że mężczyźni stresują się w korku siedem razy bardziej od kobiet?

Ze stresem związanym z kierowaniem auta na zatłoczonej drodze możemy sobie radzić, jeśli nauczymy się przewidywać wydarzenia na drodze. Kierowca musi starać się jechać płynnie i umożliwić to samo innym uczestnikom ruchu drogowego. Aby nie doprowadzać do stresujących sytuacji, podczas manewrów takich jak zmiana pasa czy wyprzedzanie należy dokładnie sprawdzać, czy ich wykonanie jest bezpieczne.

Stres może negatywnie wpłynąć na prowadzenie samochodu, dlatego jeśli czujemy się podenerwowani, warto pomyśleć o technikach relaksacyjnych. W czasie postoju na światłach można poświęcić chwilę na oddychanie głęboko z wykorzystaniem przepony. Powietrze należy wciągać nosem, następnie wypuszczać ustami licząc do czterech podczas każdej z tych faz. Czynność należy powtórzyć 20-30 razy. W czasie jazdy powinniśmy zadbać o to, aby jak najmniej rzeczy nas rozpraszało i denerwowało. Dlatego zamiast głośnej muzyki lepiej posłuchać muzyki relaksującej. Obniżyć stres pomoże również rozluźnienie mięśni twarzy i proste ćwiczenia rąk wykonywane podczas postojów, np. naprzemienne energiczne chwytanie kierownicy oburącz i rozluźnianie uścisku.

Jak jechać w korku?

- zachowaj odstęp minimum 1,5 m od poprzedzającego samochodu; - poruszaj się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy, umożliwiającą swobodne manewrowanie; - nie wyprzedzaj pasem pobocza z prawej strony; - nie utrudniaj powrotu na właściwy pas kierowcom wyprzedzającym z lewej strony; - nie oddalaj się od samochodu, aby sprawdzić jak długi jest korek; - jeśli postój trwa dłużej niż minutę, warto wyłączyć silnik; - jeśli przesuwasz się regularnie choćby o kilka metrów, ciągłe gaszenie i odpalanie silnika jest nieuzasadnione.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ZOBACZ TAKŻE:

Kochasz swoje auto? Jesteś agresywny

Dzień buraka

Samochody osobowe - ogłoszenia Autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.